29.11
2018

11 kroków do łazienki zero waste


Filozofię zero waste, opierającą się na pięciu regułach (odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj, kompostuj) można z powodzeniem zastosować do każdego obszaru życia. Dzisiaj na warsztat weźmiemy łazienkę! Odpady, których źródłem jest dbanie o higienę, to przede wszystkich zużyte jednorazowe środki higieny osobistej, które nie poddają się recyklingowi, oraz plastikowe opakowania kosmetyków. W dzisiejszym tekście dowiecie jak pozbyć się ich na dobre.

Wielorazowe zamiast jednorazowego

Jedną z naczelnych zasad filozofii zero waste jest eliminowanie przedmiotów jednokrotnego użytku i zastępowanie ich długowiecznymi, wielorazowymi zamiennikami. Choć na pierwszy rzut oka wydawać się może, że “wielorazowy” stoi w kompletnej opozycji do “higienicznego”, rzeczywistość może nas zaskoczyć. Jeśli chodzi o zawartość łazienkowego kosza na odpady, prym wiodą przeważnie zużyte artykuły higieny kobiecej takie jak podpaski, tampony czy wkładki higieniczne. Okazuje się, że ich wielorazowe zamienniki są nie tylko wygodne, ale i bezpieczniejsze dla naszego zdrowia.

1. Kubeczek menstruacyjny zamiast podpasek i tamponów

Kobiety stosujące kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów mówią zgodnie: “żałuję, że tak późno spróbowałam”. Oprócz wygody, kubeczek menstruacyjny pomoże nam znacząco ograniczyć odpady – jedna kobieta w ciągu całego swojego życia zużywa 8 – 17 tys. sztuk artykułów higienicznych takich jak podpaski i/lub tampony. Tymczasem jeden kubeczek wystarczy nawet na 10 lat.

Kubeczek menstruacyjny – wygodniej w czasie menstruacji

2. Wielorazowe podpaski i wkładki higieniczne

Dla tych kobiet, które nie przepadają za tamponami czy kubeczkami, alternatywą są wielorazowe podpaski. Ich oferta jest coraz większa, a wzornictwo potrafi zachwycić najbardziej wybredne Panie. Dodatkowy argument? Zdrowotny. Okazuje się, że noszenie jednorazowych wkładek higienicznych nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie intymne.

higiena intymna

3. Wielorazowe płatki higieniczne

Korzystasz z nich, jak z “tradycyjnych” jednorazowych, ale zamiast do kosza na śmieci, wrzucasz je do pralki razem z ręcznikami lub bielizną. I używasz od nowa. To takie proste.

4. Metalowa maszynka do golenia

Tak, tak… dokładnie taka, jaką mieli nasi ojcowie i dziadkowie. Stalowa, na żyletki, nieśmiertelna – w przeciwieństwie do jej plastikowych “jednorazowych” kuzynek. Jedna na całe życie.

Biodegradowalne zamiast plastikowego

Ulgą dla środowiska jest zastępowanie przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych takimi, które z większą łatwością ulegną rozkładowi, gdy przestaną pełnić już swoją funkcję. Wśród alternatyw dla plastiku możemy wyróżnić bambus, drewno czy papier. Z nich również wykonane bywają produkty niezbędne w każdej łazience.

5. Gąbka loofah zamiast syntetycznej

Niektórzy na widok gąbek do mycia ciała wzdrygają się uważając je za siedlisko bakterii, ale są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez nich kąpieli. Dla tych ostatnich mamy roślinną alternatywę syntetycznych gąbek – przedstawiamy gąbkę loofah (luffa).Całkowicie naturalna, pochodzenia roślinnego, nie będzie takim obciążeniem dla środowiska.

6. Bambusowe lub drewniane szczoteczki do zębów

Szczoteczka do zębów jest jednym z tych artykułów higieny osobistej, który zgodnie z zaleceniami powinien być wymieniany dość często. Większość szczoteczek dostępnych na rynku to szczoteczki plastikowe, ale i dla nich znajdziemy biodegradowalny zamiennik. Szczoteczka z bambusa lub z drewna świetnie będzie pełnić swoje funkcje, a gdy się zużyje rozłoży się w krótkim czasie.

7. Biodegradowalne patyczki kosmetyczne

Rezygnując z plastikowych, jednorazowych patyczków kosmetycznych możemy wybierać pośród bambusowych, drewnianych i papierowych alternatyw. A może przekonasz się do oriculi? To przyrząd wielorazowego użytku, który idealnie sprawdza się do czyszczenia uszu.

“Wolałbym, żeby to zdjęcie nigdy nie powstało…”

Lepsze opakowanie lub jego brak

8. Mydło i szampon w kostce

Wielu odpadów uda nam się ograniczyć, jeśli w codziennej higienie zrezygnujemy z produktów opakowanych w plastik. Obecnie manufaktury mydlarskie przeżywają prawdziwy renesans, więc bez trudu znajdziemy wysokiej jakości mydła opakowane jedynie w papier. Również dla poszukujących produktów wegańskich i nie zawierających oleju palmowego znajdą się ciekawe propozycje.

Jak zrobić prawdziwe mydło w domu metodą na zimno

9. Krem w szklanym opakowaniu

W ciągu ostatnich kilku lat rynek kosmetyków naturalnych rozrósł się niesamowicie, a producenci, zwłaszcza w niewielkich rodzinnych firmach, starają się przywiązywać coraz większą wagę już nie tylko do składu kosmetyku, ale i do jego opakowania. Krem w szklanym słoiczku (który później możemy wykorzystać ponownie) świetnie zastąpi plastikową tubkę.

10. Papier toaletowy z recyklingu

Szary papier toaletowy nieuchronnie kojarzy nam się z czasami, gdy na sklepowych półkach stał jedynie ocet. Nic dziwnego, że dla wielu z nas nie są to najmilsze skojarzenia ;) Na szczęście dzisiaj papier toaletowy z recyklingu w niczym nie przypomina deficytowego towaru rodem z socjalizmu. Dodatkowy plus? Papier z recyklingu często sprzedawany jest na sztuki – bez opakowania. 1:0 dla środowiska.

Skończ z papierem toaletowym. Zero Waste bez kompromisów?

11. Do sprzątania ocet i soda oczyszczona

Teoria, że całą łazienkę (a nawet cały dom ;) ) można posprzątać jedynie za pomocą octu, sody oczyszczonej i szarego mydła, ma swoich sceptyków, ale praktyka udowadnia słuszność tych założeń. Armatura łazienkowa pozostanie nietknięta kamieniem, jeśli regularnie będziemy przecierać ją octem, a do wyszorowania wanny idealnie nada się pasta z sody oczyszczonej z niewielkim dodatkiem mydła. Świeży zapach w toalecie zapewnią olejki eteryczne – sama natura.

Najprostsze przepisy na ekosprzątanie


 

Które z 11 kroków udało Wam się już wdrożyć w życie? A może macie swoje patenty na zero waste w łazience, których nie wymieniliśmy w tekście? Dajcie znać w komentarzach!