29.02
2016

Leonardo DiCaprio ratuje dziką przyrodę


W ciągu ostatnich kilku lat aktor przekazał na ochronę przyrody ponad 40 milionów dolarów! Za zaangażowanie w słuszną sprawę i inspirowanie ludzi na całym świecie otrzymał Crystal Award na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Nagroda ta przyznawana jest aktorom i artystom, którzy pomagają zmieniać świat na lepsze i dbają o losy naszej planety i jej mieszkańców.

Odbierając nagrodę aktor powiedział – Już wystarczy. Wy to wiecie. I nasza planeta to wie. Niszczenie przyrody osiągnęło niespotykanie wysokie tempo, którego nie możemy dłużej ignorować. Jesteśmy odpowiedzialni za stworzenie takiej przyszłości, w której jako mieszkańcy naszej planety będziemy żyć w zgodzie z przyrodą, a nie – prowadzić do jej postępującej degradacji.

Leo

Leonardo postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i założył fundację swojego imienia, która regularnie wspiera działania ekologicznych organizacji pozarządowych na całym świecie. Kwota wsparcia sięgnęła już ponad 40 milionów dolarów. W styczniu aktor przekazał kolejne 15 milionów dolarów, a lista organizacji, które otrzymały lub dopiero otrzymają pomoc jest imponująca. Znalazło się na niej ponad 65 organizacji, którym bliskie są losy naszej planety i ich mieszkańców!

Co robi Leonardo DiCaprio dla dzikiej przyrody?

ratuje tygrysy w Nepalu. Aktor przekazał ponad 3 miliony dolarów na Fundację WWF (KLIK), która chroni nepalskie tygrysy. Największym zagrożeniem dla tygrysów wciąż pozostaje kłusownictwo i nielegalny handel produktami wykonanymi z tych wielkich kotów, przede wszystkim produktami Tradycyjnej Medycyny Azjatyckiej. Dodatkowymi zagrożeniami jest utrata siedlisk, oraz w konsekwencji sytuacje konfliktowe z człowiekiem, zajmującym w coraz większym stopniu terytorium tych zwierząt.

Środki finansowe przekazane przez Leonardo wesprą patrole antykłusownicze i akcję instalowania ukrytych kamer w ostojach tygrysów. Dzięki regularnemu monitoringowi liczba tych największych, dziko żyjących kotów w Nepalu stale rośnie.

 

tiger-591359_640

walczy o słonie afrykańskie. Co roku z rąk kłusowników ginie nawet 30 000 słoni afrykańskich. To średnio 3-4 słonie na godzinę! Zabijanie słoni przez kłusowników znów przybrało na sile, a w ten nielegalny proceder zaangażowały się również terrorystyczne bojówki z Somalii, które działają na terenie Afryki Wschodniej. O skali problemu mówią dane z takich krajów jak Tanzania, gdzie w ciągu 5 lat liczebność słoni zmniejszyła się o 60 procent ze 109 tysięcy osobników w 2009 roku do 43 tysięcy w 2014. Podobnie wygląda sytuacja w Mozambiku, gdzie w tym samym okresie spadek wyniósł prawie 50 procent, z 20 tysięcy do 10 300 słoni.

Leonardo DiCaprio wspiera inicjatywę Elephant Crisis Fund (KLIK). Jest to akcja na rzecz monitoringu populacji słoni i patroli anty-kłusowniczych, a środki przekazane przez Leonardo zostaną przeznaczone na wyposażenie strażników w najnowocześniejszy sprzęt do prowadzenia skutecznej walki z kłusownikami. Przyrodnicy walczący z kłusownikami otrzymają wsparcie w wysokości 1 miliona dolarów.

 

elephant-748288_640

 

chroni nadmiernie eksploatowane ekosystemy morskie. Przełowienie zasobów morskich uważane jest za największy problem mórz, oceanów i ludzi żyjących z rybołówstwa. Jak podaje organizacja Oceana około 47 proc. oszacowanych stad ryb Atlantyku i ok. 90 proc. zasobów ryb Morza Śródziemnego jest przełowionych. Szacuje się, że nawet jedna trzecia ryb i owoców morza, wyciąganych z wody podczas połowów, trafia z powrotem za burtę. Jak to możliwe? To tak zwany przyłów, czyli niechciane przez nikogo złowione ryby, krewetki i inne owoce morza. W sieci zaplątują się przypadkowo także zagrożone wyginięciem żółwie morskie, ssaki, a także ptaki.

Wsparcie przekazane przez Leonardo na dbanie o życie w morzach i oceanach trafi do międzynarodowej organizacji Oceana (KLIK). “Jednym z naszych najważniejszych postulatów jest minimalizacja przyłowu i zaniechanie przez rybaków wyrzucania ryb za burtę. Osiągnięcie tego ambitnego celu jest możliwe pod warunkiem wykorzystania odpowiednich, bardziej selektywnych narzędzi połowowych i zmiany metod zarządzania rybołówstwem.” – mówią przyrodnicy. Na realizację tego wyzwania otrzymają 3 miliony dolarów.

fish-984299_640

 

pomaga wilkom w powrocie do zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Po latach nieobecności wilki powracają do stanów leżących nad Oceanem Spokojnym. Ponownie zasiedlają lasy w Kalifornii, Oregonie i Waszyngtonie. Powrót ten nie należy do łatwych. Organizacje ekologiczne: Pacific Wolf Coalition (KLIK) i California Wolf Center (KLIK) chcą wilkom ten powrót ułatwić. Przyrodnicy prowadzą kampanie edukacyjne wśród lokalnych społeczności i chcą, by wilki miały warunki do zbudowania stabilnych populacji i watah, które będą mogły komunikować się ze sobą i tworzyć nowe grupy rodzinne ze swoich potomków.

wolf-586187_640

 

To tylko wybrane działania przyrodnicze, które wspiera Leonardo DiCaprio. Uwielbiamy przyglądać się jego pomysłom na to, jak zrobić coś dobrego dla Ziemi. I nie możemy się doczekać wieści o kolejnych działaniach na rzecz ginącej przyrody. Jesteśmy z Tobą, Leo!

 

Fotografia Leo: pagesix.com


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.