23.08
2015

Miejsca nie do ominięcia – wyjdź na spacer!


Dziś opowiemy Wam o miejscach, które zyskali niedawno mieszkańcy stolicy. Piszemy o nich – po pierwsze, by poznali je wszyscy ci warszawiacy, którzy jeszcze ich nie znają, po drugie – by inspirowali się wszyscy ci, którzy o takich miejscach w swych miejscowościach mogą tylko pomarzyć. Tworzenie bardziej przyjaznego miasta nie jest trudne!

Plenerowe biblioteki

Pomysł rodem z Berlina wywołuje zbiorowy entuzjazm mieszkańców stolicy. Pierwsza biblioteka pod chmurką powstała w nad Wisłą, gdzie można w pełnej świeżego powietrza czytelni usiąść i poczytać. Szybko zaczęły pojawiać się i kolejne miejsca dzikiego czytelnictwa – nie trzeba kart bibliotecznych, nie ma terminów zwrotu. Idea bookcrossingu opiera się na zaufaniu – książkę można wziąć, przeczytać, oddać w sprzyjającym czasie, można też biblioteczne zasoby wzbogacić własnymi zbiorami.

Plenerowe biblioteki w stylu eko stanęły na Ursynowie, Woli i w Wilanowie – ta ostatnia została otwarta 14 sierpnia. A że pomysł wzbudził wielki aplauz mieszkańców tych dzielnic chętnie bywających u “dziupli mądrości”, bibliotek będzie jeszcze więcej – planowane są one na Bemowie i Mokotowie.

11896120_955586141151721_6116124314993901027_nDziupla mądrości z Wilanowa (fot. Facebook Biblioteki Plenerowe)

Projekt zainicjowany przez Annę Górecką-Jakimcio integruje i aktywizuje mieszkańców, którzy dzielą się własnymi książkami. Takim ideom można tylko przyklasnąć i życzyć masowej fali naśladownictw.

Malkontentów nigdy nie brak, zatem są tacy, którzy narzekają na zbyt mało staranny ich zdaniem design lub ubolewają nad ściętymi drzewami.

 

 

A co Wy na ich temat sądzicie?

By poznać więcej szczegółów na temat ten i nie tylko – twórcy projektu zapraszają na specjalnie organizowany piknik. Poniżej więcej informacji na jego temat.

 

piknik twórczy

Szklarnia znad Wisły

A konkretnie z Bulwaru Flotylli Wiślanej. To tu właśnie wzniesiono pawilon stwarzający możliwość uprawy roślin i budowania przenośnych domków dla owadów pożytecznych.

Wertykalne grządki umożliwiają uprawę sporej ilości roślin na niewielkiej przestrzeni, a ponadto stwarzają z czasem atrakcyjną oprawę zieleni, w której zatonie na razie jeszcze ogołocony pawilon. Projekt zainicjowany przez Agnieszkę Bukowską z fundacji Przestrzeń Publiczna da mieszkańcom nie tylko możliwość posadzenia własnych roślin, ale również możliwość nauczenia się, jak zbudować szklarnię na własnym balkonie, jak uwzględnić w niej domki dla owadów pożytecznych.

Dodajmy do tego wykłady o ekologii, spotkania ze specjalistami od uprawy roślin, by zyskać wiedzę, jak samemu wzbogacać zasoby zieleni miejskiej, możliwość zyskania wsparcia i dobrej porady – całokształt składa się na naprawdę wartościowe ekomiejsce.

W każdy wtorek i czwartek można zyskać tu możliwość uczestnictwa w warsztatach – by dowiedzieć się o nich więcej, piszcie na adres: przestrzenpubliczna@o2.pl. Organizatorów inicjatywy spotkamy w szklarni nad Wisłą codziennie miedzy godzinami 9-tą a 17-tą.

z18589956AA,-Szklarnia-Miejska--nad-WislaSzklarnia Miejska znad Wisły – fot. Przemek Wierzchowski

Co sądzicie o nowo powstałych miejscach? Chyba warto wyjść na spacer, by je poznać – jeżeli znacie takie we własnych miastach, dajcie nam znać koniecznie! Napiszemy o nich, by inspirować tych, którym we własnych miastach takich przyjaznych przestrzeni brak.

Suplement: chcielibyśmy zaznaczyć, że Ulica Ekologiczna nie przyklaskuje w żadnym razie projektom wymagającym ścinania drzew. Jeżeli jednak już tego dokonano – a jak wiemy, w samej Warszawie jest to iście bestialską praktyką – jesteśmy za tym, by użyć ich mądrze. Promocja czytelnictwa to właśnie działanie, które do takich mądrych działań zaliczamy!


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.