11.12
2015

Nie lubicie plastikowych butelek? Z tego może być wielki biznes!


Tak przynajmniej stało się w przypadku Sarah Kauss, którą butelki plastikowe wybitnie odstręczały. Wysłuchawszy w 2009 roku przekonującego wykładu na temat ich szkodliwości dla środowiska, postanowiła coś zmienić. Nie ona jedna. Nad wymyśleniem skutecznej alternatywy dla butelek PET głowi się mnóstwo osób. Często wymyślając przy okazji coś niesamowitego. Spójrzcie sami.

Sarah KaussSarah opisuje zalety swych butelek na kanale You Tube im poświęconym

Butelki izolowane Sarah Kauss

Udało jej się to na większą skalę niż mogła przewidzieć. Pomysł dotyczył ekologicznych butelek ze stali nierdzewnej. I to nie byle jakich butelek. Oczywiście używa się ich wielokrotnie, a specjalna izolacja pozwala im na utrzymanie zimnej temperatury napojów przez 24 godziny, a także podtrzymanie ciepła trunków przez 12 godzin.

Efekt? Sarah sprzedała w zeszłym roku 4 mln gzemplarzy butelek zwanych S’well, dzięki czemu zarobiła 10 mln dolarów. Jej butelki produkowane są obecnie w 90 kolorach oraz 3 rozmiarach, a zapłacić za nie trzeba od 25-45 dolarów.

OochoOocho – jadalne opakowanie

Oocho – zeszłoroczny hit Międzynarodowych Targów Wzornictwa Przemysłowego

Właśnie w zeszłym roku, w Mediolanie, wynalazek zwany francuskich oraz hiszpańskich specjalistów od wzornictwa przemysłowego, zdobył prestiżową nagrodę Lexus Design Award.
Czym jest Oocho? To miękkie, przezroczyste i jadalne kule, które mogą doskonale zastąpić opakowanie. Oocho produkowane są w różnych rozmiarach – małe można spożywać wraz z zawartą w nich wodą. Duże w stu procentach rozkłada się w środowisku naturalnym nie zanieczyszczając go. Sekret tkwi w materiale, z którego wykonane są kule Oocho. Przezroczysta substancja wytwarzana jest z jadalnych wodorostów i glonów.
Uznanie dla wynalazku wzbudziło nie tylko to, że w żaden sposób nie jest toksyczny dla ludzi i środowiska, ale i oszczędności, które można dzięki niemu poczynić – Pierre Paslier, Guillaume Couche i Rodrigo Garcia Gonzalez, twórcy Oocho gwarantują, że ich dzieło odznacza się wielką wytrzymałością, która pozwala mu wytrzymać trudy dalekiego transportu, a ponadto pozwala na nim zaoszczędzić – elastyczne kule dopasowują się kształtem do wolnej przestrzeni w pojazdach i kontenerach. Dodajmy do tego jeszcze produkcję, która jest około 20 razy tańsza, niż wytwarzanie plastikowych butelek, co ma wpłynąć na obniżenie cen wody w sklepach – Oocho to prawdziwy hit!
Soda StreamSodaStream – alternatywa dla tych, co lubią strzelanie bąbelków
Różne sposoby na kranówkę dla miłośników bąbelków i nie tylko
Oczywiście najprostszym sposobem na wyeliminowanie zużycia butelek PET jest cyklicznie promowane , również na Ekologicznej, picie wody z kranu. Co jednak dla tych, którzy lubią napoje gazowane? Nie uzyskamy ich przytykając po prostu naczynie do źródła bieżącej wody.
Tu z kolei wyróżniają się ekspresy do napojów gazowanych. U nas dostępne są te z firmy SodaStream, o których już u nas niejednokrotnie wspominaliśmy. Woda gazowana lub napój smakowy bez związków metali ciężkich, które zatruwają glebę wydzielając się z rozkładających się butelek PET – to też godna uwagi ekologiczna alternatywa.
Dla tych, którzy bąbelków w preferowanym napoju mieć nie muszą, pozostają różne opcje naprawdę ciekawych wielorazowych butelek. Może to być wynalazek Sarah Kauss, może to być inne z przybliżanych już u nas rozwiązań – czy to butelki na wodę EQUA, czy Water-to-Go albo Bobble.
Wśród produktów szczególnie poręcznych podczas wakacyjnych wycieczek wyróżnia się wielorazowy bidon zwany antybutelką – gdy się go opróżnia, staje się płaski jak kartka papieru, można go zwinąć, złożyć i włożyć do kieszeni. Łatwa w czyszczeniu antybutelka daje się nawet zamrażać, co niewątpliwie sprawdzi się z upalne dni. Oczywiście jest przyjazna środowisku, podlega recyklingowi i jest nietoksyczna.
 Które z rozwiązań podoba Wam się najbardziej? Naszym faworytem jest Oocho. Tylko kiedy ujrzymy ten produkt w masowym użyciu? Póki co przeglądarka, w którą wbija się nazwę jadalnej kuli na wodę, wyświetla nam wyniki do wyrazu “ucho”.
Zdjęcia pochodzą ze stron producentów wymienionych alternatyw dla wody butelkowanej