31.08
2015

Ogrody deszczowe w Łodzi


Osiem ogrodów deszczowych – czyli instalacji, które mogą ochronić deszczówkę przed spłynięciem do kanalizacji, zrealizowała wraz z mieszkańcami Łodzi Fundacja Sendzimira. Pilotażowy w skali kraju projekt prowadzony w Łodzi właśnie się kończy. Łódzkie rynny okazały się dla niego idealne!

Fale miejskich męczących upałów, a potem nagłe burze i gwałtowne deszcze, niewydolne studzienki kanalizacyjne i lokalne podtopienia – tak wygląda łódzki krajobraz nie tylko tego lata. Podczas ulew szczelnie zabudowane powierzchnie nie pozwalają wodzie wsiąkać, powodując ogromne kałuże na chodnikach i parkingach albo zalewając piwnice. Kilka godzin później po wodzie nie ma już śladu – w końcu spływa do kanalizacji, a na placu boju zostają wymagające podlewania drzewa, trawniki i nasadzenia, dla których jest ona znowu towarem deficytowym.

ogród deszczowy

Szansą na zagospodarowanie cennej wody opadowej są ogrody deszczowe
szczelne zbiorniki w pojemniku lub gruncie, które poprzez odpowiednio dobrane warstwy – roślin, mieszanki ziemi z piaskiem, piasku i żwiru – zatrzymują wodę deszczową w krajobrazie oczyszczając ją jednocześnie. Nadmiar wody z takiego zbiornika może być rozprowadzony rurami drenującymi na tereny zielone w najbliższym sąsiedztwie lub odprowadzony do kanalizacji deszczowej, z której oczyszczona już woda trafia do rzeki.

– Im większe miasto, im bardziej szare i zabetonowane, tym większa jest potrzeba szukania prostych sposobów na polepszenie jakości życia mieszkańców! Łódź jest idealna, bo jest tu mnóstwo rynien, które nie spełniają swojej funkcji, a woda np. leje się po budynku i podmywa fundamenty. Nie trzeba czekać na decyzje i działania władz lokalnych – można za zgodą zarządcy terenu zbudować taki zbiornik! – wyjaśnia Elżbieta Urbaniak, koordynatorka projektu i inicjatorka budowy pilotażowych ogrodów w Łodzi.

Marzy mi się, by w śródmieściu stworzyć taki obywatelski ruch zagospodarowania rynien. Tak jak wrocławianie mają swoje krasnale, my moglibyśmy budować takie ogrody – ich forma może być najrozmaitsza wpisywać się w architekturę budynku, przy którym się znajduje dodaje aktywistka.

Projekt Łódzkie Ogrody Deszczowe – edukacja o zrównoważonym gospodarowaniu wodą w mieście” był realizowany od maja bieżącego roku. Podczas cyklu warsztatów Fundacja Sendzimira wspólnie z Łodzianami stworzyła 8 modelowych ogrodów deszczowych przy obiektach dostępnych publicznie (ośrodki kultury i pomocy społecznej), prowadzących zajęcia skierowane do mieszkańców (6 lokalizacji):

1) WI-MA Strefa działań alternatywnych w pofabrycznej przestrzeni przy al. Piłsudskiego 135 w Łodzi. Dwa ogrody.
2) Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. ­ Łódź, ul. Zachodnia 54/56.
3) Centrum Zajęć Pozaszkolnych Nr 2 w Łodzi. Łódź, ul. Sopocka 3/5. Dwa ogrody
4) Ośrodek Pomocy Społecznej Sióstr Misjonarek. Łódź, ul. Struga 90 a.
5) Siedziba Stowarzyszenie On Ja Ty. Bukowiec, Dolna 135
6) Gimnazjum im. 4. Św. Jadwigi Królowej Polski w  Kurowicach (ul. Szkolna 1; 95-006 Brójce)

ogrod_deszczowy_w_pojemniku_fot._Randall_Robinson

Warsztaty: budowa ogrodu deszczowego Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych 9.06.2015

Wszystkie ogrody można znaleźć na internetowej MAPIE MIEJSC SPRZYJAJĄCYCH RETENCJI WÓD W ŁODZI: http://www.uslugiekosystemow.pl/?q=node/557Projekt

Mapa powstała także po to, by każdy, kto stworzy miejsce przyjazne deszczówce, mógł je zaznaczyć i opisać, a także dodać fotkę. Dodatkowo podczas projektu w łódzkich gimnazjach eksperci FS prowadzili zielone lekcje dotyczące obiegu wody w mieście, znaczenia retencji oraz roli roślin w oczyszczaniu wody deszczowej.

Materiały informacyjne – filmy i broszury instruktażowe dotyczące budowy ogrodów deszczowych są dostępne na stronie: www.sendzimir.org.pl/publikacje/ogrody-deszczowe

Dodatkowe informacje: strona projektu: www.sendzimir.org.pl/lodzkie-ogrody-deszczowe
Magdalena Wojtuch tel 501 497 638, email: magdalena.wojtuch@sendzimir.org.pl

Chcesz samodzielnie zrobić ogród deszczowy? Instrukcję ze wskazówkami, jak tego dokonać, znajdziesz tu: KLIK!

Zdjęcia: sztuka-krajobrazu.pl, sendzimir.org.pl