17.04
2015

Opakowania kosmetyków – czy plastik może być eko?


Plastik kojarzy nam się jednoznacznie ze szkodliwym odpadem, którego należy unikać. Wszelkie produkty firmowane jako ekologiczne, a znajdujące się w opakowaniach z tworzyw sztucznych, wzbudzają zatem sprzeciw. A jednak marka kosmetyczna Clochee nas przekonała – i plastik może być eko!

opakowania Clochee na rózne rózności Opakowania po peelingu Clochee – plastikowe i eko!

Jak to możliwe? By zrozumieć, musimy rozszyfrować tajemniczo brzmiącą nazwę: opakowania z dodatkiem d2w oraz jeszcze bardziej enigmatycznie brzmiący skrót: 3R. Zacznijmy od tego drugiego.

 

możliwościReuse – czego nie da się schować w opakowaniach po peelingu? No dobra… słonia! :)

 

3R: Reduce Re-use Recycle

Odpady z tworzyw sztucznych są największą pod względem objętościowym grupą odpadów nieorganicznych. Najbardziej pożądaną metodą ich zagospodarowania jest odzysk i sprzedaż surowców, czyli recykling materiałowy. Niestety, w naszym kraju poddawanych mu jest zaledwie 20% plastikowych odpadów. Byłoby inaczej, gdyby rozpowszechniono zasadę 3R, czyli:

  • Reuse – użyj ponownie – wykorzystaj opakowania wielokrotnie;
  • Reduce – ogranicz – zminimalizuj zużywanie nowych opakowań i produktów z plastiku;
  • Recycle – odzyskaj – segreguj odpady i wyrzucaj je do właściwych pojemników na śmieci.

Co jednak mają z tym wspólnego kosmetyki Clochee? Wszystko! Użyty w ich opakowaniach plastik, szkło i aluminium, są po recyklingu i nadają się do ponownego poddania temu procesowi. Poza tym używane do pakowania plastikowe słoiki, zawierają dodatek d2w – co zaś to oznacza?

 

wazoniki ClocheeTe urocze wazoniki – to butelki po kremach Clochee!

d2w – tajemniczy składnik plastiku

d2w jest dodatkiem, o który wzbogaca się sztuczne tworzywa, by tradycyjne opakowania plastikowe zmienić w ekologiczne opakowania degradowalne i umożliwić kontrolowanie czasu ich życia. Rozkład tworzywa sztucznego zawierającego d2w, nazywamy oksybiodegradacją.  Pod wpływem tlenu produkt oksybiodegradowalny ulega rozkładowi,  przyspieszonemu w czasie o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset razy w stosunku od tego, jaki zajmie to zwykłym tworzywom sztucznym, nawet jeżeli znajdują się w podobnych warunkach. Dodatek d2w powoduje też, że oksybiodegradowalny plastik jest bezpieczny kontakcie z żywnością. Efektem użycia do kosmetyków Clochee opakowań z d2w jest redukcja ilości odpadów z tworzyw sztucznych – i to nawet jeśli się ich nie posegreguje!

 

rozpadający się plastik z de coś tamTak wygląda przyspieszony rozpad plastiku z zawartością d2w.

Podsumowując:

  • użycie plastiku ponad trzykrotnie zmniejsza wzrost masy opakowań
  • ponad dwukrotnie zmniejsza zapotrzebowanie na energię potrzebną do ich produkcji
  • niemal trzykrotnie zmniejsza emisję szkodliwych gazów cieplarnianych.

Użycie plastiku z dodatkiem d2w, który stosuje się do pakowania kosmetyków ekologicznych Clochee, eliminuje zaś zagrożenie środowiska! Produkty eko? Tak, konsekwentnie i w 100%!

 

przybornikŚrubki – nareszcie w jednym miejscu! A gdy już opakowanie zacznie rozkład – zastąpi je to po kolejnym peelingu. :)

Materiał przygotowany we współpracy z Clochee Simply Organic