12.04
2016

STOP psom na łańcuchach – pomóżmy je zerwać


Pies jest zwierzęciem stadnym i potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Pies na łańcuchu nie może w żaden sposób zaspokoić ani tej potrzeby, ani wielu innych. Narażony jest na strach i stres, a ponadto zagrażają mu trwałe urazy fizyczne. Agresja łańcuchowa jest bardzo poważnym problemem i nie bierze się znikąd. W Polsce ciągle jeszcze psy są przywiązywane do swych bud na łańcuchach.

Co czuje przykuty cały dzień do jednego miejsca pies?

Wyobraźmy to sobie: pies taki obserwuje życie rodziny, która wchodzi do domu, zaprasza gości – on w niczym nie może uczestniczyć, co jest zupełnie sprzeczne z jego naturą. Nie ma możliwości sprawdzenia, kto przychodzi na jego teren, czy konieczna będzie jego interwencja, by bronić właściciela. Zdarza się również, że nie ma możliwości poznać własnego właściciela – jak ma się to stać, jeżeli jego życie jest ograniczone długością łańcucha?

12963438_10154254698151996_5993988163027222084_n

Pies na uwięzi nie ma zatem możliwości realizacji swoich naturalnych zachowań. Pociąga to za sobą nieodwracalne zmiany w psychice. Jego frustracja zaczyna narastać, aż w końcu pojawia się agresja na tle patologicznym. Według badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych wśród psów, które zagryzły ludzi, 25% stanowią psy utrzymywane na łańcuchu. Inną zmianą jest zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.

Pies skazany na życie na łańcuchu zabieramy podstawową wolność, jaką jest możliwość realizowania swoich prawidłowych zachowań behawioralnych, takich jak swobodny ruch, zabawy z innymi psami, wygodne położenie się. Szarpiący się na uwięzi pies jest też poważnie narażony na uszkodzenie tchawicy.

OTOZ Animals walczy wytrwale o uwolnienie psów z łańcuchów. Inspektorzy codziennie reagują na krzywdę zwierząt. Ale do zerwania ostatniego łańcucha droga jest jeszcze ciągle bardzo daleka.

Jak reaguje pies uwolniony z łańcucha?

Jeżeli w naszym kraju zostałby wprowadzony ustawowy zakaz trzymania psów na łańcuchach, wiele psów mogłoby cieszyć się nigdy niepoznaną wolnością, jak ten, którego szczęście możecie obejrzeć na filmiku.

Każdy z nas może coś zrobić – na początek podpiszmy petycję: KLIK!

Na stronie OTOZ Animals (KLIK!) znajdziemy więcej sposobów, by wspomóc działanie na rzecz poprawy życia psów

Żadne stworzenie nie urodziło się po to, by przeżyć życie na łańcuchu. Wyraźmy swój sprzeciw.


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.