02.02
2016

Pokaż, jak zdrowe jest Twoje wegedziecko!


Twoja rodzina jakoś przełknęła Twą wegedietę. Odpuścili sobie nawracanie Ciebie na mięso i wiedzą, że przybywając do Twojego domu, będą jeść potrawy roślinne. Ale rodzi się dziecko i zaczyna się od nowa. Co gorsza, przyłącza się do tego lekarz pediatra, który nie dogania nowinek i straszy Cię mrocznymi wizjami na temat ruiny zdrowia Twego wegedziecka. Jest szansa, by zawalczyć z przesądami, wykorzystaj ją!

Uwaga rodzice wegedzieci nie tylko z Warszawy i okolic! Cały czas TRWA NABÓR do badania dzieci w ramach projektu naukowego w Centrum Zdrowia Dziecka.

To obszerne badanie naukowe poświęcone wpływowi diety na czynniki ryzyka chorób krążenia u dzieci. Jest to projekt badawczy Instytutu “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, University College London oraz Fudacji WIEMY CO JEMY Nauka i Edukacja Społeczna dla Zdrowia pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Janusza Książyka – kierownika Kliniki Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych CZD.

Więcej informacji na załączonym plakacie:

10730831_1027511407276015_2540180020391596886_n

Badanie prowadzą: Małgorzata Desmond, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, University of West London, Imperial College London, Harvard School of Public Health (dietetyka, medycyna żywienia, epidemiologia żywienia, zdrowie publiczne) i doktorantka jednego z czołowych ośrodków naukowych na świecie University College London (Institute of Child Health); Jakub Sobiecki, dietetyk specjalizujący się w epidemiologii żywienia (University of London – London School of Hygiene and Tropical Medicine, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW), wizytujący naukowiec na Uniwersytecie Oksfordzkim, gdzie pracuje przy drugim największym na świecie badaniu wegetarian i wegan (EPIC-Oxford, 65 000 uczestników) oraz zespół badawczy, w skład którego wchodzą lekarze specjaliści i pielęgniarki.

Do udziału w badaniu mogą zgłosić się dzieci w wieku 5-10 lat, na dietach wegetariańskich lub wegańskich. Dzieci te będą mogły zaprosić do badania swoich rówieśników odżywiających się w sposób tradycyjny.

W zakres badania wchodzi pomiar wielu parametrów krwi, gęstości i jakości kości oraz bardzo specjalistyczne pomiary, które mogą być wykonane tylko w niewielu szpitalach w Polsce. Jest to badanie o łącznej wartości rynkowej przekraczającej 1 tys. zł. Rodzice otrzymają wyniki badań swoich dzieci oraz poradę żywieniową.

Znaczenie tego projektu jest ogromne – zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym. Dlatego warto wziąć w nim udział.

Osobom spoza Warszawy organizatorzy zapewniają nocleg i zwrot kosztów podróży. Szczegółowe informacje wysyłane są po otrzymaniu zgłoszenia. Dodatkowa atrakcja dla uczestników badania to 10% zniżki w sklepie Vegekoszyk.

Odzawe od Rodziców dzieci, które już w badaniu uczestniczyły, jest bardzo pozytywny. Pani Edyta Rosiak z Wielunia napisała: Bardzo dziękuję za możliwość wzięcia udziału w badaniach, wiele mi one uświadomiły, dużo bardziej rozważnie i rozsądnie zaczęliśmy podchodzić do żywienia i tego, co znajduje się na talerzu, zwłaszcza dziecka, bardzo cennym doświadczeniem było również prowadzenie dzienniczka.