22.07
2015

Rośliny dla lepszej pracy


Zasuszona paprotka na parapecie? Przykurzony, bo zapomniany, a trwający na przekór kaktus? Nie dziw się, że nie lubisz swego biura, a praca idzie jak po przysłowiowej grudzie. Im bardziej zielone biuro, tym lepiej się pracuje! Udowodniono naukowo.

Dlaczego odstręcza nas nasze biuro? Jest szpetne i nieprzyjazne? Nie lubimy swej pracy? Możecie wierzyć lub nie, ale ogołocenie biura z roślin wpływa wprost proporcjonalnie na Wasze zniechęcenie do pracy, a w związku z tym – małą w niej wydajność.

biuro 2Nie cierpisz swego miejsca pracy, bo wygląda jak na tym obrazku? Ustaw na swym biurku choć parę sukulentów

Jak zbadali naukowcy z University of Queensland w Australii, biuro, w którym elementem wystroju są rośliny, może zwiększyć produktywność przebywających w nim pracowników o 15 procent. Stawia to kłam lansowanej przez lata tezie, że skutecznej pracy sprzyja ograniczenie wystroju biura do minimum. Twierdzono, że takie ma nie rozpraszać.

Współautor badań, profesor psychologii Alex Haslam, stwierdził, że biuro wyposażone w zieleń jest dla pracowników sygnałem świadczącym o tym, że firma dba o nich i zależy jej na ich dobrym samopoczuciu. Biurowy krajobraz urozmaicony roślinami sprawia, że miejsce pracy wydaje się bardziej przyjemne i wygodne. To niewielki koszt, a firma może zyskać wiele, gdyż bardziej skoncentrowani i zadowoleni pracownicy lepiej pracują.

sala konferencyjna marzeń One DayNa takiej sali konferencyjnej na pewno narady na pewno przebiegają sprawniej. Co najmniej o 15%!

Nie są to pierwsze badania prowadzące do wniosków, że zielone biuro to miejsce pracy zadowolonych pracowników. Już w W 2008 roku dr.Tina Marie Waliczek-Cade przeprowadziła badania porównawcze na pracownikach, z których jedna grupa pracowała w bogatych w roślinność biurach, a dwie pozostałe w biurze pozbawionym roślin oraz w takim pozbawionym okien. Jak można się domyślić, brak roślinności oraz brak okien wpływają bardzo negatywnie na samopoczucie pracowników oraz ich relacje ze współpracownikami.

Co warto podkreślić, to dobre samopoczucie nie ograniczało się do miejsca pracy: przekładało się ono na szeroko rozumiane zadowolenie z życia. Ponieważ w badaniu brano pod uwagę takie zmienne jak wiek, płeć oraz wysokość wynagrodzenia, można było stwierdzić, że wiek i poziom zarobków okazały się bez znaczenia – niezależnie od nich, poziom zadowolenia i satysfakcji z pracy wzrastał w zielonych biurach. To zaś owocowało lepszymi stosunkami ze współpracownikami. Co jednak ciekawe i być może zaskakujące, w badaniu dr Waliczek- Cade rośliny lub ich brak okazały się mieć wpływ… jedynie na panów. U kobiet te zmienne nie wpływały na ich stopień zadowolenia z pracy bądź nie.

 

biuro 1U pań wydajność pracy nie zależy od obecności roślin… ale i  tak warto je mieć – dla zdrowia

My jednak zachęcamy, by niezależnie od tego, czy w biurze zasiadają panie czy panowie, zazieleniać swe miejsca pracy. Powodów jest całkiem sporo.

  • Roślinność redukuje hałas występujący w pomieszczeniach biurowych – już nieduży żywopłot z roślin doniczkowych obniża poziom hałasu o 5 decybeli!
  • Kolor zielony daje odpocząć naszym oczom, które męczą ekrany komputerów, a przez to koi nasz układ nerwowy – to nas uspokaja i rozluźnia.
  • Wpływ roślin na nasz organizm jest ze wszech miar dobroczynny: redukują występowanie bólów głowy, kaszel, suchość skóry oraz zmęczenie.
  • Rośliny oczyszczają powietrze z drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów (różne doświadczenia wykazały, że pomieszczenia z roślinami mogą zawierać nawet 50-60% mniej bakterii chorobotwórczych i grzybów niż pokoje bez roślin).
  • Zieleń pochłania kurz oraz inne pyły emitowane przez sprzęt biurowy, np. drukarki, a część szkodliwych dla człowieka związków zostaje przez nie rozłożona.
  • Rośliny regulują wilgotność powietrza – to bezcenne, jeżeli pracujemy w pomieszczeniu klimatyzowanym.

roślina ratunkowaRoślina ratunkowa – szkoda, że tak mało wyeksponowana

Dlatego należy pamiętać, że żywej roślinności nie zastąpią sztuczne kwiaty. Tak, są mniej kłopotliwe. Ale na dłuższą metę nie posłużą do niczego oprócz zbierania kurzu. Jeżeli wzdragamy się przez pielęgnacją roślin w biurze, możemy po prostu wybrać takie, które będą niekłopotliwe:

  • obywające się bez częstego podlewania (opcja dla leniwych);
  • odporne na wilgoć (opcja dla nadgorliwych);
  • nie cierpiące przy przeciągu (pożądane we wszystkich biurach).

Nie macie pojęcia jakie będą tu pasować? Pytajcie tych, którzy się znają. Na pewno znajdziecie ich bez trudu.

 

Źródła: www.innpoland.pl, www.samorzadtak.pl, www.weblog.infopraca.pl


Ekoprowincjuszka, która ciągle uczy się czegoś nowego. Gdy się zmęczy, ucieka na rower albo do lasu.