16.07
2015

Siedem grillowo-piknikowych przekąsek, które mogą zaszkodzić Twojemu zwierzakowi


Lato w pełni, długie dni, wakacje i słoneczna pogoda zachęcają do pikników i grillowania na świeżym powietrzu. Razem z rodziną i przyjaciółmi, tymi ludzkimi i zwierzęcymi. Uważajcie na to, jakie jedzenie zostawiacie w zasięgu pyszczków i łapek waszych zwierzaków!

Wiedzieliście, że cebula, chipsy, kukurydza i żeberka mogą zaszkodzić Waszym psom i kotom? Zobaczcie, jakiego jedzenia lepiej nie zostawiać „bez opieki”, jeśli piknikujecie lub grillujecie razem z Waszymi zwierzętami.

 pies piknikowyTrudno nie zabrać ze sobą ulubieńca na rodzinne grillowanie

Żeberka i inne kości

Zapach grillowanego mięsa skusi prawie każdego psa i czasem trudno jest się oprzeć przeszywającemu, błagalnemu spojrzeniu. Zanim jednak beztrosko rzucimy psu kość, zapytajmy jego właściciela, czy nie ma nic przeciwko lub sami sprawdźmy, czy kość nie jest ostro zakończona. Pozostałości z żeberek lub kość strzałkowa kurczaka mogą utknąć psu w gardle, wbić się w ściankę przełyku lub przebić jelita.

 psy piknikowePamiętajmy o ciekawskiej naturze naszych zwierząt i uważajmy na nie

Czosnek, cebula i spółka

Na Waszym pikniku znajduje się talerz z pokrojoną cebulką, gotową do posypania burgera lub jako dodatek do sałatki? Lepiej postawcie go poza zasięgiem psa. Cebula, szalotka, czosnek i szczypior zawierają substancje, które mogą zaszkodzić zwierzakowi. Uszkadzają czerwone krwinki, powodują ich rozpad i uszkodzenie hemoglobiny. Niebezpieczna jest już dawka w wysokości 5g na kilogram masy ciała Twojego zwierzęcia.  Weterynarze ostrzegają, że pierwsze objawy zatrucia widoczne są
dopiero po kilku dniach. Objawy mogą być dość niespecyficzne: osłabienie, niechęć do poruszania się, szybkie męczenie się i ciemno zabarwiony mocz. Jeśli Twój pies był z tobą na grillu i zauważysz u niego podobne objawy, od razu wybierz się z nim do weterynarza.

 kot piknikowyKot – tylko pozornie zdystansowany, wietrzy również pyszne zapachy

Guacamole

Awokado zawiera toksynę o nazwie persin, który może powodować podrażnienie przewodu pokarmowego u zwierząt. Zjedzenie tego owocu w postaci świeżej lub przetworzonej może zaszkodzić szczególnie ptakom, królikom i koniom. Objawami zatrucia u tych zwierząt są zazwyczaj problemy z oddychaniem i zbieranie się płynów  w osierdziu, co może doprowadzić nawet do śmierci. Persin nie jest tak groźny dla psów i kotów, ale może spowodować u nich problemy żołądkowe.

 pieseł grillowyStąd już bardzo bliska odległość, np. do kieliszka z bardzo niebezpieczną dla zwierzęcia zawartością

Chipsy i słone paluszki

Co łączy chipsy i słone paluszki? Mają w sobie… sól. Duże dawki soli nie są dobre dla nas samych, a co dopiero dla naszych zwierząt. Jeśli nasz pupil zje słone przekąski, będzie czuł zwiększone pragnienie, oddawał więcej moczu i może zwyczajnie zatruć się jonami sodu. Objawami zatrucia solą są zazwyczaj wymioty, biegunka, obniżenie nastroju, drgawki, gorączka, atak serca, a nawet śmierć!

 psy piknikowe cdTrudno nie ulec błagalnym spojrzeniom? – one nie wiedzą co dla nich groźne, my tak

Sałatka owocowa/ miska winogron

Zabierasz na piknik sałatkę owocową z winogronami, kiść świeżych winogron lub rodzynki? Pilnuj ich i nie pozwalaj próbować twoim zwierzętom. Nie wiadomo dokładnie dlaczego, ale spożywanie winogron i rodzynek przez psy zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nerek. Niektóre psy mogą jeść winogrona i nic im się nie stanie, a niektóre będą potrzebować pomocy weterynarza. Objawy zatrucia winogronami zaczynają się od wymiotów, osłabienia i biegunki w ciągu 12 godzin od zjedzenia owoców. W miarę upływu czasu pies staje się bardziej ospały i odwodniony, traci apetyt, najpierw częściej oddaje mocz, a później oddaje go coraz mniej, aż w końcu przestaje sikać w ogóle. Śmierć w wyniku choroby nerek może nastąpić w ciągu trzech – czterech dni od pierwszych objawów zatrucia!

kot grillowyI kot rozczula? Powstrzymajmy się z poczęstunkiem, nim nie upewnimy się, że nie jest dla niego groźny

Czekolada

Czekolada może być bardzo toksyczna dla psów – wie to większość psich opiekunów, ale niekoniecznie osoby, które razem z nimi piknikują lub grillują. Jeszcze groźniejszy dla psów jest ksylitol, słodzik obecny w bezcukrowych produktach. Zatrucie czekoladą może doprowadzić do arytmii serca, ogólnej dezorientacji, drżenia mięśni i ataku serca. Natomiast spożycie ksylitolu może skończyć się nagłym spadkiem poziomu cukru we krwi zwierzęcia, dezorientacją i atakiem serca nawet w ciągu pół godziny! Niektóre psy mogą nabawić się ciężkiej choroby wątroby, które może skończyć się dla nich nawet śmiercią.

 barbecue catMoże lepiej tylko tyle, niż o jeden groźny poczęstunek za dużo

Napoje alkoholowe

Zarówno psy, jak i koty, są bardzo wrażliwe na alkohol. Nawet parę łyków piwa lub wina może spowodować zatrucie u naszego zwierzaka. Zaciekawiony pies lub kot może sam spróbować nowego napoju o intrygującym zapachu. Nie pozostawiajcie drinków i napojów alkoholowych bez opieki!

Ostre zatrucie grozi czworonogowi, który spożył około 5 mg czystego alkoholu na każdy kilogram masy swojego ciała. Po przeliczeniu – jedna lampka wina lub jedno piwo może okazać się dawką śmiertelną dla psa ważącego około 7 kg. Natomiast objawy łagodnego zatrucia pojawiają się już po spożyciu 1 mg alkoholu / kg masy ciała. Zwierzę w stanie zatrucia alkoholowego wymaga pomocy weterynaryjnej i podania leków podtrzymujących pracę serca i układu oddechowego oraz
zapobiegających kwasicy. Zanim dotrzemy do weterynarza możemy podać zwierzakowi węgiel aktywowany w dawce 1 – 2 g / kg masy ciała.

Teraz, wiedząc już to wszystko… pora wybrać się na piknik lub grilla.


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.