17.06
2015

Skąd wzięła się popularność tkanin bambusowych?


Już od kilku lat trwa intensywna promocja tkanin bambusowych, a co roku szczególnie ożywia ona się latem. Z jakiej przyczyny? Poznając cechy tkanin bambusowych, możemy przekonać się, że rzeczywiście to produkty idealne do używania w gorące dni.

bambusDo stanu klasyfikującego go do ścięcia bambus wyrasta w ciągu zaledwie roku

Walory bambusa związane z jego uprawą i obróbką

                Istnieje ponad tysiąc odmian bambusa i z większości spośród nich produkuje się odzież. Za co ceniony jest bambus? Ma on wiele walorów, które składają się na jego obecną popularność. Decydują o tym już same warunki, w jakich wzrasta ta roślina oraz jej zapotrzebowania podczas obróbki.

  • Bezpieczeństwo tkaniny bambusowej. Jako roślina rzadko atakowana przez szkodniki, bambus nie jest rośliną równie nawozochłonną jak bawełna. Nie wymaga stosowania pestycydów, a w procesie produkcji włókna bambusowego nie stosuje się tylu chemicznych dodatków. Oczywiście, by zyskać absolutną pewność co do jakości wykonanego z bambusa ubrania, należy sięgać po tkaniny uznawane za ekologiczne.
  • Sama roślina (a właściwie jej łodygi) są biodegradowalne, podlegają recyklingowi – to oznacza, że proces obróbki bambusa w celu uzyskiwania włókna nie szkodzi środowisku. Uprawa bambusa wpływa zaś na nie dobroczynnie poprzez filtrowanie znacznie większej ilości wody i tlenu niż drzewa. O wiele łatwiejszy niż w przypadku bawełny i mniej przez to szkodliwy proces barwienia bambusa, również ma znaczenie dla każdego, komu nie jest obojętne zdrowie ziemi.
  • Bambus to roślina ekonomiczna! Do stanu klasyfikującego go do ścięcia wyrasta w ciągu zaledwie roku i ma bardzo bujny system korzeniowy. Sprawia to, że jest niezwykle efektywny w zastosowaniu. Praca przy zbiorze bambusa jest lżejsza niż przy uprawie bawełny, gdyż jego gałęzie i kłącza są dość łatwe do ścinania.

 bambus nitka Bambus eliminuje ze swojej powierzchni ok. 70% bakterii!

Jak się nosi tkaniny bambusowe?

Ubrania wykonane z tkanin bambusowych słyną z właściwości antybakteryjnych i grzybobójczych. Co do tych pierwszych, zbadano nawet, że bambus eliminuje ze swojej powierzchni ok. 70% bakterii! Przy czym właściwości tej bambus nie traci nawet po 50 praniach.

Kolejnym walorem tego rodzaju materiałów jest świetna absorpcja wilgoci oraz łatwe jej odparowywanie. To zaś idzie w parze z właściwościami termoregulacyjnymi tej tkaniny – zbawiennymi właśnie, gdy nadchodzi upalne lato. Można sobie wyobrazić, jak komfortowo w gorące dni nosi się włókno bambusowe, które jest o 3 stopnie chłodniejsze niż temperatura otoczenia! Stąd popularność wyrobów bambusowych o tej właśnie porze roku, która tuż przed nami.

Wszyscy alergicy winni zwrócić uwagę na tę tkaninę, której cechą jest wolność od kurzu – rzecz bezcenna dla wszystkich uczulonych na roztocza! Przewiewność i miękkość, dla której bambus bywa porównywany z jedwabiem, od którego ma znacznie niższą cenę, gładkość i cienkość, przekładające się łatwość, z jaką materiał ten się prasuje – jasne staje się, że spośród materiałów, z których szyje się letnie ubrania, bambus staje się tym najpopularniejszym.

 bodyPrzyjemne w dotyku, o polepszonej wentylacji, eliminujące zapachy i wytrzymałe – idealne dla dziecka!

Wybór ubranek bambusowych dla niemowląt

Jak wiadomo, skóra dziecka jest delikatniejsza niż dorosłego, a jego wrażliwość na bodźce wyczulona – mały człowiek chroniony wcześniej w przytulnym schronie matczynego łona, zostaje rzucony w zupełnie nową rzeczywistość, w której do tej pory jego organizm atakuje szereg drażniących czynników. W tej sytuacji wybór przyjemnych w dotyku ubranek z bambusa, charakteryzujących się polepszoną wentylacją i eliminujących zapachy, wydaje się dość oczywisty.

Wyżej przywołane zalety bambusa jako materiału na ubranka letnie są oczywiste. Ale to tkanina, której właściwości termiczne sprawdzą się świetnie przez cały rok: wiadomym jest, że bambus latem lekko chłodzi, a w zimniejsze dni grzeje.

Co istotne przy ubrankach dziecięcych, w parze z niesłychaną delikatnością tego materiału idzie wielka wytrzymałość. W formie nieprzetworzonej bambus odznacza się taką solidnością, że buduje się z niego rusztowania. Zaś wykonane z tkanin bambusowych ubranka, mimo licznych prań, które są nieuchronne w przypadku garderoby dziecięcej, nie odkształcają się ani nie tracą swych walorów.

 bamboo_labelUważnie studiujmy metki i rozsądnie dobierajmy miejsca zakupu ubrań bambusowych!

Uwaga! Bądźmy czujni podczas zakupów

Niestety, etykietka na produkcie informująca, że mamy do czynienia z tkaniną bambusową, wcale nie daje gwarancji, że rzeczywiście wyrób został z niej wykonany. Zdarza się, że materiał klasyfikowany jako wykonany z bambusa, nie ma z nim nic wspólnego – producenci opatrują wyrób takimi metkami, nawet jeżeli nie zawiera on ani jednego procenta tkaniny bambusowej. Co w tej sytuacji robić? Organoleptycznie ocenić grubość, elastyczność i jednorodność materiału – zaleca Marcin Rubacha z Katedry Włókien Sztucznych Politechniki Łódzkiej (źródło: KLIK!). – Czytać metkę. Także tę wewnątrz ubrania. Nie kupować dla małych dzieci ubrań w intensywnych barwach.

Niewątpliwym gwarantem bezpieczeństwa jest również kupowanie u zaufanych sprzedawców, w sklepach wartych polecenia, takich jak np. a littlestory.pl. Trzymajmy się tej zasady zwłaszcza w przypadku ubrań dziecięcych, których pochopny wybór może odbić się na zdrowiu malucha.