13.05
2018

Jak poprawnie usunąć kleszcza?


Jedno jest pewne – w przypadku odnaleziania kleszcza na ciele człowieka lub zwierzęcia, należy go jak najszybciej usunąć, aby nie narażać się na przenoszone przez te pasożyty choroby. Jak zrobić to prawidłowo, aby nie pogorszyć sytuacji?

Ile osób tyle teorii na temat usuwania kleszczy. Niektóre są mało skuteczne, inne wręcz budzą grozę i jeśli tylko mamy wystarczającą wiedzę, rozumiemy, że mogą być niebezpieczne i zwiększać ryzyko zachorowania na groźne choroby.

A3BC4CE3-6188-44F0-A078-EB7910BA1C18

Czego nie należy robić z kleszczem:

  • nie wyciskaj,
  • nie zgniataj,
  • nawet nie próbuj niczym go smarować (masłem, olejem, wodą utlenioną, spirytusem),
  • nie przypalaj,
  • raczej nie wyjmuj palcami (chyba, że nie ma innego wyjścia).

Czynności te mogą doprowadzić do uszkodzenia kleszcza i uniemożliwić wyjęcie go w całości. Może się też zdarzyć, że kleszcz przyduszony zacznie “wypluwać” swoje wydzieliny do rany, czemu być może udałoby się zapobiec, gdyby został poprawnie usunięty. Jest to o tyle niebezpieczne, że zwiększa szanse na zarażeie się przenoszonymi przez kleszcze chorobami – boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu czy babeszjozą.

Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Kleszcza można bezpiecznie usunąć z ciała za pomocą pensety. Należy chwycić go jak najbliżej skóry i pewnym ruchem wyciągnąć lub wykręcić. Nie należy zaciskać pensety na kleszczu, aby go nie zmiażdżyć.

Przydatnym urządzeniem do usuwania kleszczy są dostępne w aptekach karty. Są one niewielkie i bez trudu można je ze sobą wszędzie zabrać – np. nosić na stałe w portfelu. Otwory w karcie pozwalają usunąć kleszcze różnej wielkości – również te malutkie które trudniej uchwycić pensetą. Tułów kleszcza wsuwamy do otworu i pociągamy ku górze. Karty mają dużą skuteczność i zazwyczaj pozwalają wydobyć pajęczaka w całości.

Kleszcz musi zostać usunięty w całości. Żadne jego fragmenty nie mogą pozostać w ciele – ani odnóża, ani głowa. Po wyjęciu kleszcza należy zdezynfekować ranę oraz pensetę lub kartę wodą utlenioną lub innym środkiem odkażającym.

Co powinno nas zaniepokoić?

Po usunięciu kleszcza i zdezynfekowania miejsca ugryzienia należy obserwować proces gojenia się ranki. Jeśli na skórze wokół miejsca ugryzienia powstanie rumień, może to świadczyć o zarażeniu boreliozą i jest absolutnym wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Do specjalisty należy się udać również wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie usunąć kleszcza samodzielnie, lub kiedy jakaś jego część pozostała w ciele. Jeśli w następstwie ugryzienia pojawi się wysypka, obrzęk, bóle głowy lub gorączka, nie zapomnijmy poinformować lekarza o kontakcie z pasożytem.

Zdjęcie: CNN