02.06
2015

Śniadanie na Trawie – spożyjecie je w Toruniu, już 6 czerwca!


Torunianie i miłośnicy miasta – 6 czerwca, od godziny 10.00 do 19.oo warto zarezerwować sobie czas na szczególną imprezę z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska!

śniadanie proba 2f wersja 1

Śniadanie na Trawie to szczególna okazja do spędzenia dnia na wielkim trawniku w centrum miasta. Organizatorzy imprezy zachęcają do wspólnego piknikowania, słuchania muzyki, odpoczynku, ale także do wzięcia udziału w zajęciach, których program w tym roku jest wyjątkowo zróżnicowany. Poniżej niektóre z atrakcji.

  • Co roku wielką popularnością dzieci, ale także dorosłych, cieszy się stoisko leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, którzy opowiadają i pokazują, jak rośnie las.
  • W tym roku na toruńskim Rynku Nowomiejskim pojawią się także przedstawiciele parków krajobrazowych z województwa kujawsko-pomorskiego oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej Wilga.
  • Stowarzyszenie Przyrodnicze Alauda będzie tworzyć z dziećmi ptasie maski i budować budki lęgowe dla ptaków.
  • Fabryka UTU zaprasza na warsztaty „Wiatraki, turbiny i inne kinetyki”, podczas których powstanie dolina wiatraków, a biorące udział w zajęciach dzieci dowiedzą się, czym są odnawialne źródła energii.
  • „Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom” , jak co roku, będzie poprzez zabawę, kolorowanki, konkursy uczyć, jak dbać o pszczoły i dlaczego te owady są tak ważne dla naszego ekosystemu.
  • Toyota Bednarscy zaprezentuje hybrydowe samochody, które zostaną zamalowane przez najmłodszych uczestników Śniadania.
  • Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza do wzięcia udziału w grze miejskiej, oprowadzającej po toruńskich „odpowiedzialnych” miejscach oraz na warsztaty recyklingowe dla dzieci.
  • Uczestnicy zajęć przygotowanych przez PAH dowiedzą się, skąd pochodzą zasoby, z których codziennie korzystamy, czy też, w jakich krajach głoduje najwięcej osób i co jest tego przyczyną. PAH na terenie pikniku będzie prowadził zbiórkę na rzecz pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu.
  • W namiocie Pracowni Zrównoważonego Rozwoju będzie można zapoznać się z działalnością Fundacji, pokażemy efekty Przepisu na Ulicę oraz zaprezentujemy nasz najnowszy projekt Senior – Aktywny Mieszkaniec!

To tylko z niektórych przygotowanych przez organizatorów imprezy atrakcje.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Ochrony Środowiska, z okazji którego odbywa się Śniadanie na trawie, brzmi: „7 miliardów marzeń. 1 planeta. Korzystaj ostrożnie”, co zostało uwzględnione w programie toruńskiej imprezy.

Całość organizuje toruńska Pracownia Zrównoważonego Rozwoju.