26.04
2016

Start kampanii ŁAPMY WODĘ w ŻYWCU


W czwartek 28 kwietnia fundacja ekologiczna ARKA inauguruje regionalną kampanię edukacyjną ŁAPMY WODĘ. Happening odbędzie się o godz. 11.00 na Rynku w Żywcu, na wysokości Urzędu Miasta. W happeningu wspierają nas uczniowie z SP nr 5 w Żywcu.

Obserwowany długoletni proces ocieplania klimatu, a zwłaszcza ubiegłoroczna susza, wymusiły konieczność wzięcia odpowiedzialności za ochronę i poszanowanie zasobów wodnych. Susza dotknęła wszystkich. Problem mieli zarówno indywidualni odbiorcy, jak i przemysł. Dlatego konieczne jest działanie i współdziałanie różnorodnych środowisk.

lapmy wodę-happening-1

W związku z tym fundacja ekologiczna ARKA zamierza prowadzić regionalną kampanię edukacyjną, której celem będzie nakłonienie mieszkańców województwa śląskiego do gromadzenia w miarę możliwości deszczówki oraz poszanowania zasobów wodnych.

W ramach kampanii będzie promowany program małej retencji, mieszkańców nakłaniać się będzie do zakładania instalacji gromadzenia wody deszczówki oraz prowadzić szeroką kampanię edukacyjną w placówkach oświatowych, organizacjach i instytucjach.

lapmy wodę-happening-2

W trasę ruszy „Wodne MOBILNE CENTRUM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ”. To specjalny samochód wyposażony w ekologiczne atrakcje, który dotarł już do 5000 uczniów w miastach w woj. śląskim, prezentując ciekawe warsztaty i lekcje przyrody oraz ekologii. Wszystkie zajęcia w tym niecodziennym Mobilnym Centrum Edukacji Ekologicznej zaplanowano tak, by poprzez zabawę uczestnicy mogli uczyć się zasad funkcjonowania nowoczesnych instalacji ekologicznych związanych z gospodarką wodną. Pojazd ma zamontowane wiatraki i systemy solarne służące do zajęć o pożytkach ze stosowania odnawialnych źródeł, a rowerowe kino wodne – zasilane ze źródeł odnawialnych – prezentuje lokalne problemy gospodarki wodnej oraz sposoby jej poszanowania.

lapmy wodę-happening-3

Na gminnych imprezach plenerowych zostaną przygotowane stoiska informacyjne dotyczące projektu. Na stoiskach będą prowadzone gry i warsztaty dla dzieci oraz młodzieży oraz przygotujemy specjalne warsztaty dla kobiet tworzenia barwnych, ekologicznych toreb z logami partnerów, na których będą odbijały sobie symbol „wodnej kropli”.

Przygotowana zostanie strona internetowa projektu, plakaty i ulotki, pakiet edukacyjny z scenariuszami zajęć wraz z konkursem dla szkół na najciekawsze relacje z prowadzonych działań. Nagrodą będzie 10 statuetek – Wodnych kropli.

W ramach inauguracji w SP nr 10 na ul. Stawowej będą prowadzone w godz. 9.00 – 11.00 przestrzenne warsztaty i gry wodnego Mobilnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Czego jeszcze się spodziewać?

Będzie ogromna niebieska wstęga (10×3 metry), będą animatorzy na szczudłach, a reszta? Żywczanie, przyjdźcie się przekonać!

 

 

Kampania jest realizowana pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, Wojewody Śląskiego, Dyrektora Dyrekcji Ochrony Środowiska, Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Partnerem kampanii jest firma Żywiec Zdrój, a dofinansował ją Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Przedszkola i szkoły z Województwa Śląskiego już mogą zgłaszać się do Arki po bezpłatne materiały. Zgłoszenia – a.sobanska@fundacjaarka.pl

Zachęcamy także do udziału w konkursach zaplanowanych w kampanii.

Więcej informacji – www.lapmywode.pl

Więcej informacji – www.lapmywode.pl