19.05
2015

Uratować pszczoły – student-pszczelarz adoptujący bezdomne roje


O tym, że są zagrożone i pilnie potrzeba je chronić, pisaliśmy już niejednokrotnie. Student Bartek, członek Pszczelarskiego Pogotowia Rojowego, zamierza aktywnie zaangażować się w ich ratowanie.

bees-276190_640

Bartek, od kilku lat pszczelarz hobbysta, zbiera już roje pszczół w okolicach Oławy, Strzelina i Brzegu opolskiego. By zaangażować się jeszcze intensywniej w ratowanie rójek pszczelich, które wyszły z ula i szukają nowego domu, zbiera pieniądze na realizację swych planów, w ramach projektu “Polak potrafi”.

Rójki pszczele, które nie mają gdzie się osiedlić, giną z różnych powodów. Osiedlając się na poddaszach domów, w krzewach, drzewach, a nawet za ociepleniami budynków itp., narażone są na niszczenie przez ludzi, którzy zwalczają je ze strachu. Jeżeli natomiast osiedlą się na wolnym powietrzu, gdy nadchodzi zima, zabija je mróz, z brak pożywienia, nadużywanie pestycydów albo choroby, którym zapobiega regularna opieka pszczelarza.

Inicjatywą Bartka jest budowa małych uli, następnie rozwieszanych w lesie, by pszczoły mogły zostać następnie przesiedlone do pasieki. “Rojołapka”, jak nazywa Bartek swe małe ule, po przesiedleniu pszczół do pasieki, trafia z powrotem do lasu.

Jeżeli działalność Bartka przekonuje Was i chcielibyście pomóc zebrać mu pieniądze na budowę większej ilości rojołapek oraz na rozbudowę pasieki – wejdźcie na stronę polakpotrafi.pl (KLIK!) i poznajcie bliżej ambitnego, młodego pszczelarza, który chciałby “zaadoptować każdą pszczołę”.