14.08
2015

Wakacje w miejscach, gdzie żyje się w zgodzie z naturą – cz. 3 Bija Vidyapeeth, farma organizacji Navdanya


Nadmorskie kurorty i sztampowa wakacyjna sielanka to dla Was synonim nudy? Lubicie wolny czas łączyć z sensownym działaniem i łapać okazję do nauczenia się czegoś nowego? Jeżeli na dodatek marzycie o podróży do Indii i poznaniu ich od podszewki, a nie nęci Was pielgrzymka między ashramami… odwiedźcie po prostu Bija Vidyapeeth.

Bija Vidyapeeth to centrum edukacyjne powstałej w latach 90-tych organizacji Navdanya.To miejsce niezwykłe, nie tylko na skalę Indii.

Bija Vidyapeeth – jakie to miejsce?

Najkrócej można ująć to tak: nie ma w Indiach wielu miejsc, gdzie skala i rozmach działania idą w parze z priorytetowym traktowaniem społeczności lokalnej. Każdy, kto wątpi w sens działań lokalnych i nie wierzy w ekorewolucję, to właśnie miejsce powinien odwiedzić. Na kojarzonym z niebywałym chaosem i przejmującą biedą subkontynencie działają aktywiści, od których znużeni konsumpcyjnym trybem życia pracownicy korporacji mogliby się wiele nauczyć zakładając swe ekologiczne wioski. Działanie na rzecz lokalnej społeczności oraz skuteczna edukacja młodzieży w zakresie ekologii i żywienia to właśnie cechy farmy Bija Vidyapeeth.

 moore_121225_0817_01Bija Vidyapeeth – sanktuarium bioróżnorodności – wita!

 Vandana Shiva założyła farmę… ale jaką!

To właśnie od tej znanej indyjskiej fizyczki, ekofeministki, publicystki i działaczki na rzecz środowiska wszystko się zaczęło. Na wyjałowionej plantacji eukaliptusa i trzciny cukrowej Vandana Shiva postanowiła założyć farmę. Cel był jasny: miała służyć ona dla miejscowym rolnikom jako inspiracja i wzór do naśladowania.  Efekt jej starań przerósł najśmielsze oczekiwania: dziś u stóp Himalajów,pomiędzy rzekami Ymuna i Ganga, na 47 akrach rozpościera się Biodiversity Conservation Farm – tętniąca życiem farma i ośrodek edukacyjny. Ponad 1500 rodzajów nasion, 690 odmian ryżu, 200 odmian pszenicy, kilkadziesiąt odmian kaszy, soczewicy,produkuje oleje, przyprawy, warzywa – te roczne plony chyba najlepiej świadczą, jak bardzo inspirować może to miejsce.

Nieopodal budynków biurowych i kwaterunkowych rozpościera się sad. Rośnie w nim 9 rodzajów mango, a dalej, w glinianej chatce mieści się fantastyczna biblioteka. Rzec można, że obfitość i bogactwo Bija Vidyapeeth jest na miarę jego założycielki, autorki kilkunastu książek i niezliczonej liczby artykułów, znanej z charyzmatycznych wystąpień i wykładów. Farma potocznie nazywana jest sanktuarium bioróżnorodności.

 330px-Dr._Vandana_Shiva_DSVandana Shiva – fizyczka, ekofeministka, publicystka – charyzmatyczna ambasadorka Bija Vidyapeeth

Uprawa filozofią podszyta

Misja organizacji bliska jest filozofii Mahatmy Gandhiego. Różnorodność form życia traktowana jest tu jako podstawa pokoju, harmonii i zrównoważonego rozwoju. Uznaje się zatem za oczywisty obowiązek zachowanie bioróżnorodności oraz ochronę wszelkich form życia. Jakkolwiek brzmi to idealistycznie dla człowieka Zachodu, realizacja tej wizji jest niezwykle mocno zakorzeniona w tutejszych farmerach i przekłada się na ich codzienne, przyziemne działania. Daje to konkretne i namacalne efekty.

Navdanya prowadzi sieć banków nasion rozsyłanych po całym subkontynencie. Zrzesza organizacje farmerskie, prowadzi kampanie edukacyjne i jest eksporterem ekologicznych produktów. Prowadzi sklepy, kawiarnię i restauracje. Farma i Ośrodek edukacyjny Bija Vidyapeethco co roku przyjmuje kilkuset adeptów ekologicznego rolnictwa – przyjmowani są tu bez względu na wiek, status, czy pochodzenie.

 india-2010-navdanya-3-008Wziąć udział w jednym z warsztatów? To tylko jedna z wielu możliwości skorzystania z pobytu na tej szczególnej farmie

Sprzeciw – siła napędowa działania farmy

Farma powstała w odpowiedzi na działania międzynarodowych korporacji wprowadzających patenty na tradycyjne surowce. Była również reakcją na pojawienie się na rynku nasion modyfikowanych genetycznie i masowe samobójstwa indyjskich rolników, którzy w efekcie tzw. Zielonej Rewolucji stracili samowystarczalność i źródła utrzymania.

Przestrzeń farmy odpowiada wielkości typowego gospodarstwa.Wykorzystanie przestrzeni i rozważne zarządzanie nią oraz wyeliminowanie użycia sztucznych nawozów stały się inspiracją do przenoszenia w inne rejony kraju. Rolnicy, którzy podejmują decyzje o rozpoczęciu upraw ekologicznych, otrzymują z Bija Vidyapeeth pomoc: mogą przebadać tu swoją glebę, otrzymać ekologiczne nasiona i wsparcie edukacyjne. Farma jest dla nich dowodem na to, że samowystarczalne, ekologiczne gospodarstwo ma rację bytu.

Kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych upraw odgrywa kompost, którego tu nie brak w związku z obecnością zagrody dla zwierząt. Sztuczne nawozy? Są zbędne. Cały ośrodek wolny jest od chemikaliów: wszelkie kosmetyki i detergenty wytwarzane są z miejscowych roślin. W ramach tzw. Uniwersytetu Ziemi odbywają się tu warsztaty dla dzieci i młodzieży, czyli przyszłych ekorolników Indii. Szkoli się też osoby z całego świata.

 bija-vidyapeethPonad 1500 rodzajów nasion, 690 odmian ryżu, 200 odmian pszenicy i wiele więcej – farma na miarę założycielki

 Jak się spędza wakacje w Bija Vidyapeeth?

Aby poznać działalność organizacji Navdanya od podszewki, można wziąć udział w jednym z warsztatów lub zaangażować się w pracę wolontarystyczną na miejscu: pracować na farmie razem z jej ambasadorami lub pomagać w organizacji jednego z licznych przedsięwzięć. Warto zobaczyć, jak organizuje się warsztat dla setki dzieci nie produkując grama zbędnych śmieci. Inspirujące jest też zamieszkanie w chatce zbudowanej z gliny i naturalnego, krowiego nawozu. A dokonanie codziennej toalety, które nie kosztuje ani jednej rupii na kosmetyki czy detergenty? Tak, to też możliwe!

Owoce działalności Navdanya znajdziecie w kawiarniach i sklepach, które organizacja prowadzi w Delhi. Jakość produktów przyniosła takie zaufanie wobec marki, że Navdanya nie sięga po żadne certyfikaty.

 

Britain's Prince Charles sows rice seeds in a field during his visit to Navdanya Bija Vidyapeeth Farm in Dehradun in the northern Himalayan state of Uttarakhand, during his nine-day long visit to India, November 7, 2013. REUTERS/Mansi Thapliyal (INDIA - Tags: ROYALS) - RTX1541Z

Każdy miłośnik ekorolnictwa powinien poznać to miejsce – wiedzą o tym i koronowane głowy

Jak trafić do raju Vandany Shivy?

Farma i ośrodek edukacyjny Bija Vidyapeeth znajduje się niedaleko miejscowości Derha Dun, ok 10 godzin jazdy autobusem z Delhi. Leży na często wybieranym przez turystów szlaku wiodącym z Delhi do Dharamsali.

Aby dowiedzieć się więcej na temat działalności organizacji Navdanya i ośrodka Bidja Vipadeth, odwiedźcie stronę: http://www.navdanya.org.

 


Warszawianka w procesie zmiany, podróżniczka, przyszłą ogrodniczka, interesuje się zastosowaniami zrównoważonego rozwoju i w życiu codziennym. Uczyła się m.in w Navdanya, Makaibari Tea Estate, Panya Project. Aktualnie bierze udział w badaniach nad produktywnością biróżnorodnych, ekologicznych ogrodów warzywnych w ramach Balkan Ecology Project.