10.10
2015

Więcej drzew na ulicach i mniej problemów ze zdrowiem


Naukowcy z Kanady zbadali, jak odbieramy zieleń i obecność drzew w naszym najbliższym otoczeniu. Wyniki badania są zdumiewające! Zasadzenie dziesięciu dodatkowych drzew w sąsiedztwie bloku odczuwane jest przez mieszkańców Toronto tak, jak zwiększenie rocznego przychodu o 10 000$.

Przeprowadzone w Toronto badanie pokazuje, że mieszkańcy miast czują się lepiej i mają mniej problemów zdrowotnych, jeśli w bezpośrednim sąsiedztwie ich domów rośnie więcej drzew. Naukowcy przepytali ponad 31 000 mieszkańców Toronto i dowiedzieli się, że obecność 10 dodatkowych drzew w sąsiedztwie odbierana jest tak, jak wzrost rocznego przychodu o 10 000$, przeprowadzenie się do bogatszej dzielnicy lub… odmłodzenie aż o 7 lat.

 

drzewa Roczny dochód większy o 10 000$, bogatsza dzielnica czy odmłodzenie aż o 7 lat? Wystarczy 10 drzew!

 

Mieszkańcy Toronto, którzy przeprowadzili się do zieleńszej dzielnicy, cieszą się także lepszym zdrowiem. Mają mniej problemów z nadciśnieniem, podwyższonym poziomem glukozy i otyłością. Dr Omid Kardan z Uniwersytetu w Chicago, który koordynował projekt mówi, że badania uwzględniały także inne czynniki, które wpływają na zdrowie człowieka: wiek, dochody, dietę i wykształcenie.

 

drzewa 1Mniej problemów z nadciśnieniem, podwyższonym poziomem glukozy i otyłością – a wszystko dzięki drzewom!

Jakie jeszcze wnioski płyną z najnowszego badania? Obecność większej liczby drzew w naszym otoczeniu pozytywnie wpływa na jakość powietrza, które wdychamy, pomaga się nam zrelaksować i zachęca do aktywności fizycznej. Z drugiej strony, ludzie dbający o zdrowie i lubiący aktywny styl życia często wybierają mieszkanie w zieleńszych dzielnicach. Do czego zachęcamy także i my.

 

drzewa 2Lepsze powietrze, relaks i chęć do aktywności fizycznej – byle ich nie zabrakło w otoczeniu!


Miłość do przyrody nie jest dla niej pustym frazesem. Ratuje przyrodę zawsze, gdy nie śpi, pracując dla jednej z organizacji ekologicznych, i w czasie wolnym. Uwielbia odkrywanie piękna i złożoności natury, na nowo każdego dnia.