16.04
2016

Wiosna na parapecie


Szyby umyte, parapety wyszorowane? Pora wprowadzić na oknach wiosenny klimat. Oto  kilka pomysłów na eleganckie dekoracje wykonane z materiałów z odzysku.

 

fashion.joylax.com 

 

Kolorowe wazony ze szklanych butelek

Nie ma wiosny bez kwiatów! Zieleń, młode pędy i pierwsze wiosenne rośliny na parapecie, nie tylko przywodzą na myśl odrodzenie natury po zimowej śpiączce, ale też pozytywnie nastrajają każdego dnia. Bardzo ładnie bukiet żywych kwiatów wygląda w kolorowym szklanym wazonie, który można zrobić samodzielnie z butelek po soku albo napojach. Wystarczy je ozdobić: okleić tkaniną lub cekinami albo pomalować na dowolny kolor.

 

 

 

bhavinionline.com

 

Wieczorne iluminacje

Szklane butelki można wykorzystać nie tylko jako wazony, ale również lampy. Wyciągnij pochowane po zimowych świętach lampki choinkowe i włóż je do butelek. Taka iluminacja na parapecie z powodzeniem zastąpi nocne oświetlenie w pokoju dziecięcym i stworzy niepowtarzalny klimat w sypialni rodziców.

 

placeofmytaste com

 

 

 

Kwietnik na desce do krojenia

A do dekoracji okna w kuchni wykorzystać można przybory stołowe i akcesoria do gotowania. Nie, nie musicie sadzić roślin w garnkach. Bardziej elegancko wypadnie kwietnik ustawiony na zawieszonej na karniszu… desce do krojenia. Najlepiej sprawdzi się drewniana albo bambusowa. Odnowić ją można oczyszczając powierzchnię papierem ściernym i zabezpieczając przed wilgocią olejem lnianym.

 

 

 

 

andreearaicu.ro

 

Świece w filiżance

Drugie życie w kuchni przyda się również filiżankom. Tym należącym niegdyś do pięknego kompletu, a teraz w samotności zbierającym kurz w szafce. Dobrym pomysłem jest przerobienie ich na świeczniki. Wystarczy roztopić świecę (jedną lub resztki kilku) w gorącej kąpieli wodnej i wlać tę masę do filiżanek, uprzednio umieszczając tam knot.

 

etsy com

 

 

Mały wazonik z żarówki

Powróćmy jeszcze do roślin. Co piękniejszego od drobnych polnych kwiatów ustawionych na parapecie na powitanie wiosny? Przydadzą im się jednak małe wazoniki, które samodzielnie wykonasz z przepalonych żarówek. Szczypcami albo kombinerkami ostrożnie wyciągnij ze środka słupek z drutami przez górną część gwinta (tylko nie wyrzucaj go do kosza, a zanieś do specjalnego pojemnika na zużyte żarówki). Bańki można zawiesić, przywiązując sznurkiem do karnisza, albo ustawić na specjalnych podpórkach wykonanych z grubszego drutu.

 

 

 

 

nanowosmieci

 

Nowalijki w puszkach

W tym roku przeznaczyłam swój kuchenny parapet pod uprawę zieleniny. Jako doniczki pod szczypiorek i pietruszkę zostały wykorzystane puszki po warzywach – umyte, oczyszczone z naklejek i ozdobione kokardami ze sznurków jutowych. Polecam, kanapki z samodzielnie wyhodowanymi nowalijkami nie mają sobie równych!


Jakiś czas temu odkryła, jak bardzo nieekologiczna jest produkcja bawełnianych T-shirtów, uważanych powszechnie za przyjazne dla natury i człowieka. Od tamtej pory stara się jak najmniej rzeczy wyrzucać, a jak najwięcej upcyclingować. Na swoim blogu Na Nowo Śmieci pokazuje jak w łatwy i twórczy sposób można przetworzyć bawełnę, papier i inne "odpady" oraz stworzyć przedmioty codziennego użytku z naturalnych składników.