25.05
2018

Co zamiast jednorazowej, plastikowej słomki?


Dopiero niedawno cieszyliśmy się z pierwszych ciepłych dni, a tu już prawie lato! Za miesiąc koniec szkoły. Wiele osób ruszy na wakacje. Polskie wybrzeże jak co roku oblegane będzie przez plażowiczów. Miłośnicy cieplejszych kąpieli chętnie wybiorą egzotyczne wyspy. Nic nie dopełni lepiej klimatu niż schłodzony drink z palemką, wypity oczywiście przez słomkę.

plastic-straws-helen-lockhart-two-oceans

O ile z palemki możemy zrezygnować, to plastikowa słomka wydaje się nieodłącznym elementem każdego wakacyjnego napoju – nie tylko alkoholowego drinka, ale również soku, a nawet schłodzonej wody. Kto się jednak dobrze nad tym zastanowi, dojdzie zapewne do wniosku, że plastikowa słomka to marnotrawstwo doskonałe. Co więcej, marnotrawstwo szkodliwe.

Słomka, niczym torebka foliowa przyniesiona z marketu służy nam w najlepszym razie przez kilka godzin (zazwyczaj kilka minut), po czym trafia do śmieci. Raz użyta, nie przyda się nikomu do niczego więcej. O ile nie trafi do recyklingu, co jak możecie się domyślać nie jest udziałem zbyt wielu plastikowych słomek na całym świecie, znajdzie się na wysypisku. Zdarza się też bardzo często, że zamiast na składowisko odpadów słomki trafiają do rzek, jezior i mórz gdzie przez długie lata szkodzą zwierzętom wodnym.

Jeśli myślisz poważnie o ochronie środowiska, a plastikowe śmieci na plażach są dla Ciebie odrażające, może zechcesz skorzystać z jednej z dostępnych alternatyw. Nie wszyscy wiedzą, że słomka do napojów nie musi być ani plastikowa, ani jednorazowa.

Słomki stalowe

Trwałe, nierdzewne, wielorazowe. Mogą być myte w zmywarce, a po długim czasie użytkowania zostaną przetworzone. Trudno je zniszczyć. Są bezpieczne dla dzieci.

stainless-steel-straws

Słomki szklane

Wykonane z grubego, hartowanego szkła, są trwałe, wielorazowe i atrakcyjne wizualnie. Mogą być myte w zmywarce oraz przetworzone na drodze recyklingu. Ich użytkowanie przez dzieci może budzić niepokój, chociaż raczej trudno byłoby je ugryźć.

IMG_5119_clipped_rev_1_1000x

Słomki bambusowe

Mniej trwałe niż alternatywy wymienione powyżej, jednak w pełni naturalne i ekologiczne. Nadają się do kompostowania. Po użyciu powinny zostać wysuszone – zwiększy to ich trwałość. Wbrew pozorom ich żywotność przy regularnym stosowaniu może wynosić nawet kilka lat. Bezpieczne dla dzieci.

41bKLI1TUYL

A Ty używasz plastikowych słomek, ekologicznych zamienników, czy potrafisz zupełnie z nich zrezygnować?