01.04
2016

Zanim ruszymy do ogrodu, siejemy recyklingowo


Spragnieni ogrodu? Nic dziwnego. Ale nim ruszymy z uprawami na wielką skalę, trzeba przecież zadbać o sadzonki. Warto postawić na dobre nasiona oszczędzając na wszelkich innych akcesoriach, których oczywiście kolekcjonować można bez liku. Tylko po co? Na co dzień i tak wyrzucamy za dużo rzeczy do śmietnika.

Wystarczy użyć swojej kreatywności i od razu znajdziemy dookoła siebie darmowe doniczki, podstawki, rozsadnik czy konewkę. Oto parę porad na temat tego. czego można użyć i w jaki sposób to najlepiej zrobić.

IMG_0421

O co musimy zadbać, by nasze rozsady się udały

 • Zapewnijmy naszym roślinom drenaż (np. kamienie, fragmenty potłuczonej glinianej doniczki) na dnie doniczki. Dodatkowo każda doniczka powinna mieć otwór, który pozwoli wyciec nadmiarowi wody.
 • Korzenie roślin nie lubią słońca, dlatego nie powinno się ich uprawiać w szklanych naczyniach, takich jak np. słoiki. Można w nich jedynie uprawiać w nich rośliny o krótkim okresie wegetacyjnym. Uwzględnijmy też, że materiały takie jak szkło czy metal, bardzo szybko się nagrzewają i mogą poparzyć system korzeniowy naszej rośliny.
 • Młode siewki najlepiej nawadniać za pomocą zraszacza, używając wody, która odstała 24h. Do tego można wykorzystać pojemnik po płynie do mycia okien, uprzednio czyszcząc i płucząc go kilkukrotnie.
 • Siejąc grube i duże nasiona, takie jak dyna, bób czy cytryna namoczmy je na 24 godziny przed sadzeniem w ciepłej wodzie.
 • Nie można pozwolić, by podłoże wyschło w 100%, dlatego ważne są podkładki, które magazynują wodę.

IMG_0424

 

Akcesoria ogrodowe do odkrycia wokół nas

 • Kartony po napojach – usuwamy bok kartonu, najlepiej wycinając go nożem lub nożyczkami. Wybieramy bok, który znajduje się najbliżej zakrętki. Następnie wypełniamy go ziemią i lekko przygniatamy, żeby ziemia równomiernie rozeszła się po doniczce. W takich kartonach najlepiej wysiewać kwiaty i zioła. Nadadzą się wszystkie typy kartonów
 • Pojemniki po żywności – służą jako głębokie korytka, w których możemy ustawić mini doniczki. Napełniamy je wodą w miarę potrzeby, dzięki czemu rośliny same pobierają wystarczającą ilość wody. Z drugiej strony można potraktować je jak większe doniczki. Można do tego wykorzystać np. pojemniki po rybach, mięsie, grzybach, ziołach i warzywach liściowych (roszponka, rukola) czy niektóre pojemniki po owocach (oczywiście te bez dziurek) oraz pojemniki po lodach.
 • Kubeczki jednorazowe – to dobre doniczki do silnych roślin, które szybko rosną, takich jak bób, groch czy groszek pachnący.

IMG_0422

 

 • Pojemniki z grubym wieczkiem – działają jak doniczki z podkładką, robimy dziurę w dnie pojemnika, a wieczka używamy jako tacki. Wykorzystujemy opakowania od np. od dużych twarożków czy po patyczkach do uszu.
 • Rolki od papieru – to małe, ekologiczne doniczki, które umieszczamy w korytku/naczyniu (np. w opakowaniu po rukoli), następnie wypełniamy je ziemią, uklepujemy, dosypujemy ziemi i mamy gotową doniczkę. Szybko wchłaniają wodę, więc najlepiej, by cały czas w niej stały. W efekcie, szybko pleśnieją, dlatego poleca się je do używania roślin, które szybko rosną, takich jak np. sałata. Nadają się rolki od papieru toaletowego lub ręczników papierowych, podobne doniczki można stworzyć samemu za pomocą gazety i np. metalowej puszki
 • Torebki po herbacie ekspresowej to bardzo dobre kiełkowniki, ponieważ herbata (obojętnie jaka) spełnia rolę podłoża, które trzyma wilgoć. Po wykiełkowaniu w takim woreczku np. słonecznika, możemy go przenieść do gruntu wraz z saszetką, która po niedługim czasie sama się rozłoży w glebie. A jak rzecz zrobić praktycznie? Taką torebkę po zaparzonej herbacie wystarczy lekko naderwać, umieścić w niej nasionko, a następnie przenieść je na jakąś podstawkę i lekko podlać.
 • Przeźroczyste butelki po napojach – posłużą idealnie jako miniszklarnie, jeżeli odetniemy dno butelki i nakryjemy nią roślinę. Jeżeli jest to sadzonka rośliny tropikalnej, najlepiej zostawić korek i na całej butelce porobić małe otwory. Przy warzywach ogrodowych wystarczy odkręcić korek i odciąć dół, a następnie umieścić nad rośliną. Tę sztuczkę można też wykorzystać w ogrodzie, po przesadzeniu rośliny do gruntu. Przydają nam się wszystkie butelki z przeźroczystego plastiku – te małe wykorzystamy na siewki, a większe np. 5 litrowe, do warzyw, takich jak dynia czy cukinia.

IMG_0420

 

 • Kolorowe plastikowe butelki – wykorzystujemy je jak kartony. Z racji jednak, że okrągłe butelki potrzebują podpory lub podwieszenia, są mniej wygodne niż prostokątne kartony.
 • Puszki po konserwach – ich wadą jest to, że bardzo szybko się nagrzewają, dlatego jeżeli chcemy uprawiać w nich rośliny, trzeba zapewnić im odpływ wody, drenaż. Pamiętajmy też, by w puszkach uprawiać gatunki rosnące w półcieniu lub cieniu, czyli większość warzyw liściowych, takich jak sałata, pietruszka naciowa czy szczypiorek.
 • Worki – wiele warzyw możemy uprawiać prosto z worka z ziemią lub w workach z materiałów. Jeżeli położymy taki worek poziomo, dobrze będą w nim rosły warzywa jak pomidory, gdy użyjemy go stawiając pionowo (i stopniowo dosypując ziemi), zyskamy możliwość uprawy ziemniaków.
 • Skorupki jajek – używamy ich do roślin, które szybko rosną lub które chcemy podkiełkować. Wyrośnięte sadzonki wsadzamy wraz ze skorupką do ziemi, a ona się rozłoży i odda roślinie cenny wapń.
 • Wytłoczki po jajkach – stosujemy je podobnie jak rolki od papieru toaletowego. Szybko wchłaniają wodę i nie są zbyt głębokie, więc warto używać ich do kiełkowania małych roślin.

IMG_0423

 

Zainspirowani do siania? To dobrze, jest idealny czas na to, by myśleć o planach uprawowych. Jutro, przy sobotnich porządkach, nie wyrzucajcie pochopnie za wiele opakowań, pomyślcie też o siewnych planach.

A więcej praktycznych porad na temat roślin szukajcie tu: KLIK! – warto wiedzieć, jak wiele rzeczy, o których nie mieliście pojęcia da się wykorzystać i jak wiele cennych skarbów kryje się w poszczególnych roślinach. Zaczęła się wiosna, to czas, w którym rośliny aż buzują dobroczynnością – grzech nie skorzystać!


Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o dzikich roślinach, warzywach, owocach, ziołach i wartościowych produktach: wiadomości, ciekawostki i porady a także możliwość uczestnictwa w warsztatach - to właśnie Roślinne Porady. Więcej tu: http://www.roslinneporady.pl/.