07.07
2018

Zero Waste dla początkujących


Kiedy zastanawiamy się nad wszystkimi zagrożeniami jakie działalność człowieka niesie dla przyrody, możemy poczuć się przytłoczeni. Z każdej strony dobiegają nas niepokojące informacje. Media donoszą o ociepleniu klimatu, zanieczyszczeniu rzek i oceanów, smogu, suszach i powodziach, których źródeł można upatrywać w naszej obecności na świecie. Niekiedy zastanawiamy się jak sprawić, żeby Ziemia była czystym, bezpiecznym miejscem, przyjaznym wszystkim gatunkom. Nasz wniosek to: ZACZNIJ OD SIEBIE.

zero waste Stylówka z PRL? Siatka “Paryżanka” jest znowu modna. Zmieści się w każdej kieszeni i pomieści nawet spore zakupy.  

Czy słyszałaś o ruchu Zero Waste? Zapoczątkowała go Bea Johnson, która, postanowiła całkowicie zrezygnować z wytwarzania śmieci. Czy jej się udało? I tak i nie. W ciągu pierwszego roku, wraz z mężem i dwójką dzieci zebrała jeden słoik śmieci, które nie nadawały się do recyklingu. Swój eksperyment określiła mianem “Zero Waste” (z ang. zero marnowania) i pozwoliła aby stał się on nie tyle wyzwaniem, co sposobem na życie.

Chociaż dla większości z nas dążenie pani Johnson do wyeliminowania z życia wszystkich śmieci, jest dalekim, niedoścignionym ideałem, warto wziąć z niej przykład aby każdego dnia ograniczać wytwarzanie śmieci. Długotrwałym efektem naszych działań będzie nie tylko pusty kosz na śmieci ale również bardziej zasobny portfel, mniej zmarnowanej żywności, przemyślana garderoba i wiele innych korzyści.

Aby przyłączyć się do ruchu Zero Waste, nie musisz od razu rezygnować ze wszystkich opakowań, przestać używać kosmetyków, ani pozbyć się samochodu. Jak w wielu innych dziedzinach, świetnie sprawdzi się tutaj metoda małych kroków. Oto kilka z nich, które prawdopodobnie nie wiele zmienią w Twoim życiu, ale stosowane wytrwale mogą wiele zmienić dla świata.

  1. Ogranicz niepotrzebne kupowanie. Wykorzystaj w pierwszej kolejności rzeczy które już masz. Unikaj duplikatów, kupowania na zapas, opanuj zachcianki.   
  1. Nie przyjmuj tego, co jest Ci zbędne, nawet jeśli jest za darmo. Ulotki, próbki kosmetyków, gratisy… Odmawiaj, jeśli nie są tym, co sama byś kupiła.
  1. Znajdź sposób ponownego wykorzystania rzeczy których już nie potrzebujesz. Skróć spódnicę o niemodnym kroju, przerób na nawóz skorupki od jajek… Oddaj lub sprzedaj zbędne ubrania, zabawki i sprzęty osobom którym będą one przydatne.
  1. Nie marnuj jedzenia. Statystycznie wyrzucamy 1/3 całej kupowanej żywności. Tak nie musi być. Planuj posiłki, rób zakupy z listą i naucz się gotować z resztek.
  1. Zabieraj swoją siatkę na zakupy.  Sprawdzi się również koszyk, plecak lub torba na kółkach. Zrezygnuj z torebek foliowych do pakowania pieczywa, warzyw i owoców. Jeśli tylko to możliwe, poproś o włożenie produktów bezpośrednio do Twojej torby.

IMG_4937Słomki metalowe, a może szklane? Rezygnacja z jednorazówek nie musi być bolesna. Większość rzeczy jednorazowych ma wielorazowe zastępniki, których można używać latami.

  1. Zwróć uwagę, w co zapakowane są produkty które kupujesz. W miarę możliwości wybieraj produkty bez opakowań, zapakowane w szkło lub papier.
  1. Zadbaj o skuteczny recykling. Wiele opakowań, sprzętów, a nawet części garderoby może zostać przetworzonych i ponownie wykorzystanych, o ile trafią we właściwe miejsce. Segreguj śmieci, wyrzucaj stare tekstylia do pojemników PCK lub im podobnych, przekazuj do PSZOK’u elektrośmieci.
  1. Naprawiaj zamiast wyrzucać. Zdarty obcas naprawi szewc, zerwany pasek w torebce kaletnik, baterię w zegarku wymieni zegarmistrz. Stare profesje wracają do łask. Pozwól im rozkwitnąć na nowo.
  1. Wymieniaj się. Masz niepotrzebne podręczniki, nadmiar owoców z ogródka, wolne miejsce w samochodzie? Zamieniaj rzeczy i usługi na to czego potrzebujesz. Portale ogłoszeniowe, lokalne wymienniki, grupy na Facebooku czy serwisy typu Bla Bla Car znacząco ułatwią to zadanie.
  1. Unikaj wszystkiego co jednorazowe. Używaj bidonu lub termosu na napoje. Nie używaj jednorazowych talerzyków i sztućców. Ogranicz serwetki i ręczniki papierowe. Zrezygnuj z  jednorazowych klapków u pedicurzystki, jednorazowych ręczników u fryzjera, jednorazowej szczoteczki do zębów w hotelu…

Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.