13.08
2012

Jak wybrać naturalne kosmetyki


Coraz częściej staramy się sięgać po naturalne kosmetyki. Podpowiadamy, co zrobić, aby nie dać się oszukać i mieć pewność, że stosowane przez nas kosmetyki rzeczywiście są naturalne.

 

naturalne kosmetykiNaturalne kosmetyki /zdjęcie: nbcnews.com

Producenci i marketingowcy wykazują się nie lada pomysłowością, aby przekonać nas, że to właśnie ich kosmetyki są w pełni naturalne. Wszelkimi sposobami przekonują o stosowaniu ekologicznych formuł i roślinnych składników. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę, aby mieć pewność, że produkt trzymany w ręce jest w pełni zgodny z natura?

Po pierwsze etykieta

Czytajmy etykiety! To właśnie one zdradzą nam najwięcej informacji o danym kosmetyku. Z pewnością na etykiecie kosmetyków naturalnych nie powinny znaleźć się substancje takie jak syntetyczne emulgatory (np. PEG), parabeny, nanocząsteczki lub pochodne ropy naftowej (m.in. olej parafinowy, wazelinowy, parafina, wazelina), silikony, glikol, syntetyczne barwniki i kompozycje zapachowe oraz substancje pochodzenia zwierzęcego i modyfikowane genetycznie. Ciekawą zasadą jest unikanie substancji, których nazwy są naprawdę trudne do wymówienia. Zwykle im bardziej skomplikowana nazwa, tym bardziej „chemiczny” jest związek.

Stawiajmy na roślinne ekstrakty

To właśnie ich w kosmetyku powinno być najwięcej. Kryją się one pod nazwami łacińskimi takimi jak np. Chamomilla recutita flower extract. Osoby, które chcą mieć pewność z jaką substancją mają do czynienia, mogą skorzystać z mobilnej, darmowej aplikacji O&N Collective, która pomoże rozszyfrować wszystkie dziwnie brzmiące nazwy.

Zwracajmy uwagę na certyfikaty

W ocenie naturalności produktu pomocne są także certyfikaty. Według ECOCERT produkt eko powinien zawierać minimum 95% składników naturalnych (w tym tzw. zielonej chemii, minerałów, ekstraktów roślinnych i wody), nie mniej niż 50% składników roślinnych, nie mniej niż 5% certyfikowanych składników organicznych i nie więcej niż 5% składników syntetycznych, natomiast produkt bio: minimum 95% wszystkich certyfikowanych składników roślinnych, minimum 10% organicznych certyfikowanych składników i nie więcej niż 5% składników syntetycznych. Inne popularne i godne zaufania jednostki certyfikujące to BDIH (Niemcy), BIOFORUM (Belgia), COSMEBIO & ECOCERT (Francja), SOIL ASSOCIATION (UK), USDA Organic (USA).

A jak już znajdziemy formę, która spełnia ekologiczne kryteria, dobrym pomysłem jest  po prostu się jej trzymać.


Interesuje się zdrowiem, sportem i wszelkimi rzeczami wartymi uwagi. Uwielbia kawę, czekoladę i dobrą książkę.