17.08
2012

Jak zrobić perfumy w domu?


Każda kobieta marzy o tym, aby pachnieć wyjątkowo. Najlepszym sposobem jest skomponowanie własnej niepowtarzalnej mieszanki perfum.

Moc zapachu

Perfumy wyrażają naszą osobowość, poprawiają samopoczucie i przyciągają uwagę otoczenia. Niebanalny zapach jest ważny zwłaszcza dla kobiety. Niestety, nie zawsze udaje nam się znaleźć idealny aromat, dlatego spróbujmy stworzyć własną mieszankę w domu. Nie dość, że skomponujemy niepowtarzalny zapach, to jeszcze będziemy mieli kontrolę nad tym, co znajduje się we flakoniku. Z pewnością unikniemy wielu nienaturalnych dodatków, takich jak barwniki, czy konserwanty, które często dodawane są do perfum produkowanych na skalę przemysłową.

Poznaj nuty zapachowe

Zanim rozpoczniemy proces tworzenia własnych aromatów musimy pamiętać, że każde perfumy skomponowane są z trzech nut zapachowych, które umieszczone w różnych ilościach, razem mają tworzyć idealną harmonię. Możemy więc wyróżnić:

 • Nutę głowy – poczujemy ją najszybciej, jednak zapach szybko się ulotni. Na nutę głowy składają się zapachy najbardziej lekkie i świeże.
 • Nutę serca – poczujemy ją zaraz po nucie głowy. Jest to esencja całych perfum. Ta linia zapachowa komponowana jest zazwyczaj z woni kwiatowo-owocowych.
 • Nutę bazy – to podstawowa linia, która razem z nutą serca określa ostateczny zapach perfum. Te bogatsze i głębsze aromaty najdłużej pozostają na skórze. W skład tej nuty bardzo często wchodzą wszelkie wonie drzew, korzenne przyprawy, ekstrakty żywic drzew orientalnych, piżmo, ambra, wanilia.

Wybierz bazę

Istnieją dwa rodzaje perfum – przygotowywane na bazie oleju bądź też w mieszance wodno-spirytusowej. Do produkcji tych pierwszych używa się tylko oleju jojoba, gdyż jest bardzo trwały, nie ma zapachu, dobrze się wchłania i nie jełczeje. Perfumy na bazie oleju są “cieplejsze” i utrzymują się znacznie dłużej. Aplikuje się je poprzez wcieranie w skórę. Perfumy na bazie alkoholu powinny zawierać w sobie około 80% spirytusu (etanolu) i 20% wody. Zapachy te zawsze będą mocniejsze, ale na skórze utrzymają się krócej.

Zostań kreatorem zapachów

Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami możemy przystąpić do najprzyjemniejszej czynności, jaką jest komponowanie mieszanki perfum. Określone aromaty otrzymamy łącząc ze sobą, wybrane olejki eteryczne. Potrzebna będzie nam buteleczka z atomizerem, najlepiej z ciemnego szkła. Po dodaniu odpowiednich olejków eterycznych oraz bazy czyli alkoholu lub oleju musimy wszystkie składniki dobrze wymieszać. Następnie umieszczamy mieszankę w chłodnym miejscu i pozostawiamy na kilka dni. Przed użyciem perfum musimy wstrząsnąć flakonem.

Przepisy

Nuta kwiatowo-owocowa

Składniki:

 • 12 kropli olejku geraniowego,
  8 kropli olejku jaśminowego i tyle samo olejku ylang-ylang,
  4 krople olejku paczuli,
 • 3 krople olejku z bergamotki,
  2 krople olejku neroli (kwiat pomarańczy),
  2 łyżki stołowe olejku jojoba

Powiew świeżości

Składniki:

 • 15 kropli olejku z bergamotki,
  2 krople olejku różanego, 3 krople olejku z drzewa sandałowego,
  2 krople eterycznego olejku waniliowego,
  2 szklanki 70% alkoholu lub wódki

Podane tutaj kompozycje zapachowe możesz modyfikować tak, by pasowały do twoich upodobań zapachowych. Świat aromatów jest naprawdę nieograniczony. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Jak zrobić perfumy w domu?, 3.6 out of 5 based on 10 ratings

Interesuje się zdrowiem, sportem i wszelkimi rzeczami wartymi uwagi. Uwielbia kawę, czekoladę i dobrą książkę.