22.05
2017

Auchan rezygnuje z jajek z chowu klatkowegoPo ostatnich ogłoszeniach Carrefour Polska oraz Piotr i Paweł, mamy następną dobrą wiadomość dla kur niosek i wszystkich, którzy przejmują się ich losem. Auchan Retail Polska także postanowił wycofać ze sprzedaży jajka oznaczone cyfrą “3”! 


Auchan, podobnie jak Carrefour, rozdzielił proces na dwie fazy: najpierw znikną jajka klatkowe oferowane pod marką własną (rok 2020), potem pozostałe (rok 2025). Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tego, że zmiany na rynku handlowym nabierają tak intensywnego tempa. Producenci nie będą mogli przejść obojętnie obok kolejnych decyzji największych sieci w Polsce. Oznacza to, że krok po kroku zbliżamy się do dnia, kiedy polskie kury przestaną być przetrzymywane w klatkach. 
W Polsce to szósta w tym roku i ósma w ogóle deklaracja sieci handlowej o wycofaniu jajek “trójek”.

Auchan

Chów klatkowy musi odejść do historii 


Chów klatkowy kur niosek to jedna z najokrutniejszych praktyk w przemyśle hodowlanym. Zwierzęta, ściśnięte na małej przestrzeni, nie mają możliwości spełniania swoich podstawowych potrzeb. Nie mogą grzebać w ziemi, swobodnie się poruszać, są odcięte od naturalnego światła i czystego powietrza. Z powodu stresu i braku bodźców wydziobują sobie pióra, wiele z nich ulega okaleczeniom, choruje i umiera z wycieńczenia. Dziś nadal żyje tak około 90% kur niosek w Polsce – Stowarzyszenie Otwarte Klatki intensywnie pracuje, aby to zmienić.

Tutaj możecie zapoznać się z raportem o hodowli klatkowej kur niosek: Jak one to znoszą?

IMG_8358

Stowarzyszenie Otwarte Klatki powstało w 2012r. po to, by zapobiegać cierpieniu zwierząt poprzez wprowadzanie systemowych zmian społecznych, dokumentowanie warunków chowu przemysłowego oraz edukację promującą pozytywne postawy wobec zwierząt. Otwarte Klatki działają na terenie całej Polski i mają 14 oddziałów, w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław.