04.04
2018

Odkryj różne oblicza Afryki na festiwalu filmowym AfryKamera


XIII Festiwal AfryKamera startuje 13 kwietnia w Warszawie. Podczas 9 dni festiwalowych odkryjemy różne oblicza Afryki — jej absolutne piękno, nowoczesność, komizm, budzące fascynację, oburzenie czy podziw i zazdrość.

Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania z gośćmi festiwalu oraz panele dyskusyjne, dające możliwość głębszej analizy obejrzanych produkcji i zapoznania się z kontekstem poruszanej w nich tematyki.  27 marca wystartowała sprzedaż biletów. Dostępne są karnety oraz bilety na wybrane filmy. Zapraszamy do kasy KINOTEKI oraz na www.kinoteka.pl.

IMG_4255SUPA MODO reż. Likarion Wainaina

Poniżej prezentujemy filmy otwarcia i zamknięcia. Otwarciu towarzyszyć będzie występ tancerza Amadou Fola Balde.

FILM OTWARCIA – SUPA MODO reż. Likarion Wainaina

XIII Festiwal AfryKamera otworzy wyróżniony na MFF w Berlinie film SUPA MODO reż. Likarion Wainaina. To opowieść o Jo, dziewczynce, która kocha kino i marzy o tym, by zostać superbohaterem. Niestety cierpi na nieuleczalną chorobę. Gdy wychodzi ze szpitala, jej nadopiekuńcza matka stara się chronić ją przed wszystkim, co mogłoby zagrozić jej zdrowiu. Czyli chce za wszelką cenę zatrzymać ją w domu. Tymczasem starsza siostra dostrzega w Jo potencjał na prawdziwego superbohatera. Z pomocą całego miasteczka postanawia zrobić wszystko, by spełnić jej największe marzenie.

FILM ZAMKNIĘCIA – Pięć palców dla Marsylii reż. Michael Matthews

Zamkniemy festiwal pokazem filmu Pięć palców dla Marsylii reż. Michael Matthews, znakomicie przyjętym na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. na MFF Toronto (2017), FF Londyn (2017), MFF Palm Springs (2018). Jest to niezwykły film łączący elementy spaghetti westernów i postapartheidowskiego południowoafrykańskiego dramatu.

IMG_4256Pięć palców dla Marsylii reż. Michael Matthews

Akcja filmu dzieje się w RPA w czasach apartheidu. Czarni mieszkańcy miasteczka Railway są ofiarami brutalnej opresji białej policji z pobliskiego Marseilles. Tylko „Five Fingers” – grupa pięcioro nastolatków ma odwagę im się przeciwstawić. Ich opór z niewinnego buntu przeradza się w brutalną walkę gdy porywczy Tau zabija dwóch policjantów. Dwadzieścia lat później Tau wychodzi z więzienia i wraca w rodzinne strony. Początkowo miasto wydaje mu się spokojne. Ale wkrótce odkrywa, że jego mieszkańcy nadal są terroryzowani. A ci, którzy kiedyś walczyli z niesprawiedliwością, teraz sami przyczyniają się do wyzysku. Tau raz jeszcze będzie musiał stanąć do walki.

Program festiwalu AfryKamera

Program festiwalu podzielony został na bloki tematyczne: Zielona Afryka, Oczami dzieci, Kairski uśmiech, Nowe kolory tęczy, Nowe oblicza Afryki, Afryka w polskim obiektywie, LGBT w Afryce oraz bloki krótkich metraży: Tajemnicza luzofonia oraz Konkurs. Szczegóły znajdują się na stronie www.afrykamera.pl.

Zapraszamy na pokaz specjalny filmu Pół roku z bosymi babciami w reżyserii Yasmin Kidwai – o kobietach z Afryki, które przyjechały do indyjskiej wioski Tilonia, nauczyć się budowy i instalacji paneli słonecznych. Pokaz specjalny odbędzie się 28 kwietnia o 20.00 w Pawilonie 512, nowej przestrzeni otwartej przez Centrum Nauki Kopernik, tuż przy bulwarze.

Ponadto, pod koniec kwietnia AfryKamera zaprezentuje 5 tytułów filmowych w innych miastach Polski: Wallay reż. Berni Goldblat , Felicite reż. Alain Gomis , Nie jestem czarownicą reż. Rungano Nyoni, Kosmiczna Surykatka reż. Hanneke Schutte , Adama reż. Simon Rouby. Pokazy będą miały miejsce w następujących lokalizacjach:

Łódź, Kino BODO, 13-15 kwietnia
Sosnowiec, Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, 18-21 kwietnia
Zamość, Centrum Kultury Filmowej “Stylowy” 19-22 kwietnia
Częstochowa, OKF ILUZJA, 19-22 kwietnia
Konin, Kino Oskard, 20-22 kwietnia
Nowy Sącz, Kino Sokół 20-22 kwietnia