09.07
2018

Pierwsze w Polsce półkolonie w duchu zero waste! Przez całe wakacje w Warszawie


Od 25 czerwca do 31 sierpnia, na warszawskim Mokotowie odbędą się pierwsze w Polsce półkolonie w duchu zero waste dla w wieku 5-10 lat. Podczas półkolonii animatorki pokażą dzieciom, jak dzięki drobnym, codziennym zwyczajom można żyć zdrowo i aktywnie, a zarazem dbać o środowisko. A dla tych którzy mają wątpliwości, czy to jest możliwe, organizatorka ma bardzo konkretne dowody.

Plik 09.07.2018, 09 40 34

Zabawa to poważna sprawa!

Dwujęzyczne półkolonie (polski/angielski) będą się odbywały na Warszawskim Starym Mokotowie, przy ul. Rakowieckiej przez całe lato. „To idealna lokalizacja, podkreśla Virginie Little, autorka programu Kids For One Planet, założycielka firmy Little Greenfinity i Fundacji One Planet. Mamy niedaleko wiele parków, do których można chodzić. Każdy ma swój urok i swoje wartości pedagogiczne lub rekreacyjne: Pole Mokotowskie, Ogródek Jordanowski, Łazienki, Park Dreszera…” Zabawy na wolnym powietrzu są poważną sprawą, ale prawdziwe, oryginalne elementy programu Kids For One Planet to przekaz edukacyjny na rzecz zdrowego stylu życia, ochrony środowiska oraz otwartości na świat.

Zdjęcie 09.07.2018, 09 18 34

Dbają o środowisko, naturalnie!

Podczas półkolonii zespół specjalnie przeszkolonych animatorek pokaże dzieciom, jak dzięki drobnym, codziennym zwyczajom można wdrążyć zdrowy styl życia i zarazem dbać o środowisko poprzez m.in. ograniczanie ilości odpadów. Nauka odbywa się poprzez zabawę, warsztaty, zajęcia plastyczne oraz codzienne aktywności, takie jak zakupy na bazarku ekologicznym z własnymi pojemnikami i torbami, wyprawy do parku i na plac zabaw, a także wycieczki – np. do miejskiego pszczelarza lub do ogrodu botanicznego.

Na warsztatach dzieci uczą się, jak dać nowe życie starym przedmiotom, czy stworzyć coś nowego z dostępnych materiałów, czyli upcyklingu – np. jak zrobić torbę z t-shirtu, jak stworzyć naturalne detergenty, uprawiać rośliny (dzięki naturalnemu nawozowi z miejscowego kompostownika). „Ale spokojnie, podkreśla Virginie, nie stosujemy żadnego „brainwashingu”. Organizujemy jeden lub dwa warsztaty ekologiczne dziennie, a przez resztę czasu czytamy, bawimy się, gramy, układamy puzzle i spędzamy czas na powietrzu!”

Zdjęcie 09.07.2018, 09 19 03

Znajomość zasad zdrowego odżywania to kapitał na całe życie

Pasjonatka gotowania w stylu zero waste i dobrego odżywiania w ogóle, Virginie w programie postawiła na edukację o dobrej, zdrowej żywności. „Bardzo ważne jest przekazanie dzieciom wartości dobrego naturalnego jedzenia, mówi Virginie. Zrobienie z dziećmi zakupów to już jest kluczowy punkt, aby patrzyły na jedzenie inaczej. Ale wspólne przygotowanie śniadań i podwieczorków, to jest coś fantastycznego! Dzieci nie odmawiają jedzenia produktów, które same przyniosły z bazarku i ugotowały.” Tak samo wybór dobrego partnera cateringu był bardzo ważny dla autorki programu. „Miałam szczęście trafić na firmę, opowiada Virginie, dla której wartości zdrowej i kreatywnej żywności łączą się z podejściem zero waste. Dzięki współpracy z Wiesz Co Jesz możemy proponować menu flexitarianskie lub wegetariańskie oraz dostosować się do dzieci, które mają specyficzną dietę z powodu alergii czy odmiennej kultury. One również mają prawo zjeść pyszny obiad bez poczucia wykluczenia.”

Pomysł na biznes często rodzi się z własnych potrzeb

Virginie, która sama jest mamą, stworzyła program Kids For One Planet, bo szukała odpowiednich półkolonii dla 2 swoich dzieci, ale także dlatego, że tą tematyką zajmuje się zawodowo. Virginie jest założycielką firmy doradczej w zakresie zrównoważonego rozwoju i CSR, Little Greenfinity oraz Fundacji One Planet. Obie organizacje mają na celu propagowanie idei zero waste w firmach i wśród osób prywatnych oraz edukacji na rzecz środowiska. Razem z mężem i dziećmi, Virginie praktykuje styl życia zero waste od kilku lat.

Zdjęcie 09.07.2018, 09 19 08

Więcej informacji o programie Kids For One Planet oraz organizatorach półkolonii znajdziecie na facebookowym profilu Fundacji One Planet.