07.07
2016

Sprawdź metki na swoich ubraniach! Made in Bangladesh?


Goethe-Institut zaprezentuje 17 lipca w Nowym Teatrze wyjątkowy spektakl. Będzie to niezwykła, taneczna opowieść Heleny Waldmann o pracy w fabrykach tekstylnych w Bangladeszu. Choreografia, w której tancerze stając się ludzką maszyną do szycia, próbują oddać atmosferę pracy na akord.

Co kryje się za słowami Made in Bangladesh? Helena Waldmann wraz z 12 bangladeskimi tancerzami kathak odwiedziła fabryki tekstylne w Bangladeszu i zbadała panujące tam szczególne warunki pracy, które przetworzyła w swojej choreografii inspirując się powtarzalnymi gestami robotników szwalni.

Nie jestem wystarczająco silna, by wykonywać tę pracę. Wciąż jestem wykorzystywana i zmuszana – takie i podobne wypowiedzi szwaczek pojawiają się podczas spektaklu na ekranie. Ze sceny padają również zupełnie inne słowa: Jestem dumna z tego, że jestem częścią przemysłu modowego – dumna z mojej niezależności.

 

Sprzeczne opinie szwaczek obrazują nierozwiązane i nierozwiązywalne problemy, które Helena Waldmann poznała podczas swoich poszukiwań i obserwacji w Bangladeszu. W drugiej części przedstawienia pojawiają się analogie do europejskiego sektora kulturalnego i jego samo wyzyskujących się struktur. Made in Bangladesh to niewygodna sztuka, która dzięki swej konsekwencji i cielesnej plastyczności daje artystyczny wyraz zastraszającym stosunkom pracy panującym w dzisiejszym świecie.

Trailer spektaklu:

Premiera: 17 lipca 2016, g. 19.00
Nowy Teatr, Madalińskiego 10/16
Bilety (normalny/ulgowy/wejściówka): 50/35/20 zł

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z Heleną Waldmann. Prowadzenie: Piotr Gruszczyński, udział wezmą: Edyta Kozak i Max Cegielski.

 

Made in Bangladesh_chor.Helena Waldmann_fot. Georgia Foulkes-Taylor

 

Choreografia: Helena Waldmann
Występują: Munmun Ahmed, Shammy Akter, Shareen Ferdous, Masum Hossain, Urme Irin, Mela Lamiya, Trina Mehnaz, Hanif Mohammad, Tumtumi Nuzaba, Bishwazit Sarkar, Shoma Sharmin, Labonno Sultana
Współpraca choreograficzna: Vikram Iyengar
Tancerka w projekcji wideo: Brit Rodemund
Kompozycja i muzyka: Daniel Dorsch
Kierowictwo muzyczne i kompozycja: Hans Navara
Kostiumy: Hanif Kaiser, Judith Adam
Wideo: Anna Saup

Made in Bangladesh to projekt w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. www.goethe.de/swietujemy.

 

Zdjęcia: Made in Bangladesh, chor. Helena Waldmann, fot. Wonge Bergmann