12.05
2017

#Uciesz banana! Majówka Fairtrade w Krakowie


W drugą sobotę maja przypada kolejny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. W Polsce to święto obchodzone jest po raz jedenasty.

Z tej okazji Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie i Fairtrade Polska zapraszają na wyjątkowe wydarzenie. 13 maja, w sobotę, w Restauracji Veganic (ul. Dolnych Młynów 10, Kraków), przez cały dzień będziemy mówić o tym, jak kupować świadomie i odpowiedzialnie.

GrafikaMajowka

Na najmłodszych będą czekały bananowe warsztaty kulinarne i malowanie buziek i konkursy z nagrodami. Starsi wezmą udział w warsztatach kulinarnych z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem, czyli autorami książek kucharskich oraz serii programów kulinarnych, wystepujących m.in. w programie Atelier Smaku. Kucharze zdradzą swoje sekretne przepisy i pokażą, jak z produktów Fairtrade dostępnych na polskim rynku (banany, kakao czy cukier) przygotować proste i zdrowe przekąski. Dla łasuchów nprzygotowano prawdziwą gratkę. W ogródku stanie namiot z kultowymi lodami Ben&Jerry’s – pierwszymi lodami z certyfikatem Fairtrade, które od niedawna dostępne są również w Polsce.

Warty uwagi jest również na pokaz filmów i slajdów z plantacji bananów Fairtrade w Ekwadorze. Ekipa Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie wróciła właśnie z Ekwadoru, gdzie sprawdzała jak działa system Fairtrade na miejscu. Zobaczycie filmy i slajdy z tej wyprawy, a o warunki pracy na plantacjach i codzienność rolników będziecie mogli zapytać naszych gości z Ekwadoru.

PROGRAM:

12.00 Start!

12.00 – 14.00 Warsztaty kulinarne i atrakcje dla dzieci, malowanie buziek

14.00 – 15.30 Jola Słoma & Mirek Trymbulak – warsztat kulinarny

16.00 – 17.30 „Pocztówki z Ekwadoru” – pokaz slajdów i filmików z plantacji bananów w Ekwadorze. Rozmowa z gośćmi z Ekwadoru.

ORGANIZATORZY:

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Chcemy sprawić, by w gąszczu towarów i usług każdy mógł odnaleźć produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska i godności pracowników, dlatego szukamy informacji o tym kto szyje nasze ubrania, jak kupić produkty żywnościowe bezpośrednio od rolnika, czy gdzie szukać odpowiedzialnych producentów.

Więcej informacji: ekonsument.pl

Fairtrade Polska jest wyłącznym przedstawicielem Fairtrade International – właściciela znaku Fairtrade – na Polskę. Naszą wizją są sprawiedliwe relacje handlowe oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju, dzięki którym ludzie poprzez swoją pracę mogą zapewnić godne życie sobie i swoim rodzinom oraz rozwijać swój potencjał. Chcemy propagować ideę oraz standardy Sprawiedliwego Handlu w celu wspierania marginalizowanych producentów i drobnych wytwórców z krajów globalnego Południa. Misję realizujemy poprzez budowanie świadomości, edukację w zakresie zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnej konsumpcji oraz działania na rzecz zwiększania dostępności produktów Sprawiedliwego Handlu w Polsce.

Więcej informacji: fairtrade.org.pl