05.08
2017

Ze sklepów Tesco znikną jajka z hodowli klatkowych


Coraz więcej sieci handlowych deklaruje zakończenie wspierania okrutnej praktyki jaką jest chów klatkowy kur niosek. Najczęściej wybierane przez Polaków ze względu na niskie ceny jajka z numerem „3” znikną z półek Tesco w Europie Środkowej do 2025 roku.

IMG_9377

„Nasza decyzja dotycząca jajek z chowu klatkowego jest spójna z polityką Tesco mającą na celu wprowadzenie zrównoważonego łańcuch dostaw i poprawę warunków hodowli zwierząt. Będziemy współpracować z naszymi dostawcami, aby w założonym terminie zagwarantować, że żadne ze sprzedawanych w naszych sklepach jajek nie pochodzi z chowu klatkowego” – poinformował dyrektor ds. produktów na Europę Środkową Jamie Walker. Zmiany dotyczące wycofania jaj z chowu klatkowego dotyczą Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier i mają wejść w życie od 2025 roku.

Przedstawiciele Tesco zapewniają, że zależy im aby wszystkie sprzedawane produkty były pozyskiwane we właściwy, etyczny sposób. „Już teraz w Tesco możemy znaleźć szeroką ofertę jajek ekologicznych, z chowu ściółkowego czy z wolnego wybiegu. W czasie planowanych zmian w asortymencie , Tesco wraz z dostawcami będzie ściśle przestrzegać obowiązujących, wysokich standardów dotyczących warunków i produkcji jajek”.

Zaprzestanie sprzedaży jaj pochodzących z hodowli klatkowej nie rozwiązuje jednak wszystkich  problemów. Wprowadzane przez sieci handlowe obostrzenia nie dotyczą produktów przetworzonych w których jaja te są wykorzystywane: słodyczy, wypieków czy wyrobów garmażeryjnych.

Warto mieć świadomość, że dalece idące zmiany nie są niemożliwe do wprowadzenia. Chów klatkowy kur niosek jest już praktyką zakazaną w Szwajcarii. Na taki ruch zdecydowała się również Austria oraz Niemcy gdzie kury nie będą spędzać swojego krótkiego życia w klatkach odpowiednio od 2020 i 2025 roku. Mamy nadzieję, że decyzje kolejnych sieci handlowych oraz producentów żywności nie pozostaną bez wpływu na planowane inwestycje u polskich producentów jaj.

Aby dowiedzieć się więcej o okrutnej praktyce chowu klatkowego oraz dowiedzieć się jak możemy wpływać na polepszenie losu kur czytaj rownież: Jak one to znoszą? 

Źródło: Business Insider Polska oraz Stowarzyszenie Otwarte Klatki