UlicaEkologiczna.pl
archiwum

Zbiórka elektrośmieci

W najbliższą niedzielę, 12 grudnia, działająca przy żoliborskim 305 Szczepie Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych fundacja “Nie tylko myśl” organizuje kolejną już w swej historii zbiórkę elektrośmieci.

Monitory, telewizory, komputery, odkurzacze, lodówki, pralki, magnetofony, adaptery, telefony itp., a także makulatura i puszki ALU – w czasie przeprowadzonych do tej pory dziewięciu takich akcji harcerzom i wolontariuszom przez półtora roku udało się zebrać ponad 40 ton!
Odpady przynoszą oczywiście zuchy i harcerze z 305-tki, ich rodziny, koledzy i rodziny kolegów oraz mieszkańcy Chomiczówki, którzy o zbiórkach dowiadują się z rozwieszanych plakatów – ale nie tylko. Zużyty sprzęt elektroniczny i komputerowy dowożą także żoliborskie szkoły oraz firmy. „W czasie ostatniej zbiórki ktoś przywiózł nam 150 zepsutych drukarek OKI. Wcześniej trzy razy przez telefon upewniał się, czy na pewno nic nie będzie go to kosztowało, czy dostanie potrzebny mu przy kasacji sprzętu w firmie protokół utylizacji, czy naprawdę my jeszcze będziemy mieli z tego pieniądze na wakacje dla dzieciaków i jak to jest możliwe” – opowiada Jurek Wartenberg, komendant szczepu 305 i założyciel Fundacji. Naprawdę. Jest możliwe. Wystawienie protokołu wszystkim zainteresowanym możliwe jest dzięki współpracy z odbierającą elektrośmieci firmą Eko Harpoon Technologie Ekologiczne z Czosnowa, która skupuje od harcerzy zebrane przez nich odpady i prowadzi ich wstępny recycling.
Sprawa jest niebagatelna, bo przy jednym ogniu pieczemy tu dwie pieczenie. Po pierwsze, szanujemy matkę ziemię pozbywając się niebezpiecznych dla środowiska odpadów. Po drugie, wspieramy działalność statutową fundacji, finansując letni wypoczynek dzieci z objętych przez nią opieką domów dziecka. Są to: Dom Dziecka dla dzieci chorych w Łodzi, Dom Małego Dziecka w Kozienicach i Dom Pomocy Społecznej w Międzylesiu. Gdy się dobrze przyjrzeć, pieczeni znajdziemy jeszcze więcej. Organizowane przez harcerzy i wolontariuszy akcje zmieniają świadomość społeczną: prowadzący je młodzi ludzie, chcąc nie chcąc sami zaczynają stosować zasady ekologii w praktyce, a w dodatku – zarażają tym przy okazji swoich znajomych i rodziny. Uczą się, że bezinteresowne działania mają sens i że niewielkim nakładem sił można zrobić dużo dobrego.
Chyba nie ma wyjścia – trzeba szybciutko zrobić elektroniczne porządki i pojawić się w niedzielę 12 grudnia, między godziną 8 a 16, na Żoliborzu. Pojemniki ustawione są na terenie 76 Gimnazjum przy ul. J. Conrada 6 (parking od strony basenu). Oprócz dużego i małego sprzętu elektronicznego zbierane są także telefony, kable, baterie, akumulatory, świetlówki, makulatura, złom i puszki ALU.
Wolontariusze, harcerze, zuchy i podopieczni fundacji czekają!
Fundacja „Nie tylko myśl” jest organizacją pożytku publicznego (nr KRS 0000 309 519), co oznacza, że można również przekazać na jej rzecz 1% podatku. Więcej o jej działalności dowiedzieć się można ze strony internetowej: http://www.nietylkomysl.pl/index.html, a o 305 Szczepie Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych, czyli środowisku, w którym Fundacja została powołana do życia i w którym działa, poczytać można na stronie szczepu.
http://strona.nietylkomysl.nazwa.pl/uploads/images/dodatki/Elektro%C5%9Bmieci%2012%20grudnia%202010.pdf
Mapka dojazdu
Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wybór redakcji