16.04
2018

Siedem naturalnych sposobów na alergie


Nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Wraz z ładną pogodą rozpoczął się w pełni sezon na pylenie roślin, innymi słowy wiosenne alergie. Ich objawy znane są bardzo wielu osobom.

Kaszel, katar, łzawienie i pieczenie oczu, podrażniona skóra to codzienność niejednego alergika. Nie wszyscy wiedzą, że oprócz stosowania konwencjonalnych leków antyalergicznych, istnieją skuteczne, naturalne sposoby które pozwolą złagodzić uciążliwe, wiosenne objawy. Oto siedem sprawdzonych sposobów na złagodzenie objawów alergii:

Zdjęcie 04.04.2018, 10 30 27

1. Woda – reakcje alergiczne często nasilają się z powodu niewystarczającego nawodnienia organizmu. Większość ludzi pije tylko wtedy kiedy odczuwa pragnienie, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą cierpieć na chroniczne odwodnienie. Alergia jest reakcją na nadmierną produkcję histaminy. Histamina natomiast jest ważnym neuroprzekaźnikiem którego zadaniem jest utrzymanie w organizmie poziomu wody, który pozwoli zaspokoić podtrzymywanie funkcji życiowych. Regularne picie wody przez cały dzień może istotnie osłabić symptomy alergii.

2. Ocet jabłkowy – łagodzi objawy bardzo wielu dolegliwości, również alergii. Zmniejsza produkcję śluzu i oczyszcza układ limfatyczny. W razie ataku alergii należy do szklanki wody wlać łyżkę octu jabłkowego i wypić. Powtarzać trzy razy dziennie, aż do złagodzenia objawów.

3. Leczenie ziołami – zwolennicy medycyny naturalnej twierdzą, że nie ma takich dolegliwości na które natura nie ma lekarstwa. Również w leczeniu alergii warto sięgnąć po roślinne specyfiki. Pomocne mogą okazać się napary z ziół. Pokrzywa i rumianek naturalnie regulują poziom histaminy. Nawłoć posiada mnóstwo antyoksydantów które osłabiają symptomy alergii, zwłaszcza katar sienny. Do łagodzenia reakcji alergicznych zielarze zalecają również łopian a także mniszek lekarski i jeżówkę. Ważne aby przyjmować je regularnie i po konsultacji z lekarzem naturopatą.

Zdjęcie 04.04.2018, 10 28 52

4. Leczenie klimatyczne – nawet niedługi pobyt w klimacie o mniejszym stężeniu alergenów zmniejsza objawy alergii. W przypadku kataru siennego niezastąpiony może okazać się kilkudniowy pobyt nad morzem.

5. Probiotyki – nierzadko nasilenie objawów alergii jest wynikiem braku równowagi w układzie odpornościowym. Wiele badań łączy występowanie alergii z ubogą florą bakteryjną w jelitach. Aby wykluczyć tę możliwość należy włączać do codziennej diety naturalne probiotyki w postaci kiszonek, kefiru czy fermentowanej herbaty – kombuczy.  

6. Olej z czarnuszki siewnej – jest jednym z najsilniej działających olejów pochodzenia naturalnego. Tradycja jego wykorzystywania sięga starożytności. Przyjmowanie go pomoże złagodzić objawy alergii, ponieważ posiada on mocne działanie przeciwzapalne i antyhistaminowe. Poprawia także wydolność płuc i łagodzi objawy astmy.

IMG_4250

7. Pyłek pszczeli – oczywiście nie chodzi o pyłek który znajduje się w kwiatach. Pyłek pszczeli jest przez pszczoły wstępnie przetworzony, dzięki czemu zazwyczaj nie powoduje reakcji alergicznych. Może natomiast działać jak naturalna szczepionka. Spożywany przez dłuższy czas, w małych ilościach uodparnia organizm na działanie alergenu. Jest stosowany głównie w przypadku kataru siennego, ale dzięki silnym właściwościom przeciwzapalnym, łagodzi także inne objawy alergii.

Bez wątpienia naturalne metody leczenia alergii przypadną do gustu wszystkim, którzy w bezpieczny sposób chcą poprawić stan swojego zdrowia. Nie powinny one zastępować leczenia zaleconego przez alergologa, mogą natomiast uzupełniać działanie leków. W przypadku preparatów ziołowych oraz pyłku pszczelego nie jest wskazane stosowanie ich na własną rękę. Warto skonsultować się z lekarzem naturopatą, który zaleci odpowiednie dawkowanie i wykluczy niepożądane reakcje z innymi przyjmowanymi preparatami.

 


Redaktor naczelna Ulicy Ekologicznej. Miłośniczka slow life, kuchni roślinnej, biegania oraz edukacji leśnej. Mama czwórki bosych dzieci.