09.06
2011

Bawełna ekologiczna – ile procent bawełny w bawełnie


Co to znaczy, że bawełna jest ekologiczna? Właściwie jak mogłaby taką nie być? Wygląda na to, że powodów może być wiele.

Bawełnę produkuje się z roślin i sam ten fakt powinien świadczyć, że jest ekologiczna. Otóż to nieprawda. Sposoby otrzymywania finalnego produktu bardzo różnią się między sobą.

Współczesne plantacje

Zacznijmy od tego, że współczesnym plantacjom jest daleko do tych, które zwykliśmy kojarzyć sobie z uprawą bawełny. Obecnie uprawia się ją głównie na wielohektarowych plantacjach, na których wysiewa się rośliny modyfikowane genetycznie. Zabija ona bioróżnorodność i niszczy środowisko do tego stopnia, że po takiej uprawie gleba jest tak jałowa, iż nie nadaje się już do niczego.

Ile procent bawełny w bawełnie

Do uprawy używa się całej masy środków ochrony roślin, herbicydów, sztucznych nawozów, chemicznych regulatorów wzrostu itp. Uprawy bawełny zajmują zaledwie około 3 proc. areałów rolnych na świecie. A mimo to zużywają 20 proc. światowych środków owadobójczych i ponad 10 proc. pestycydów! Brzmi to niewiarygodnie, ale co roku z powodu zatrucia pestycydami podczas pracy przy uprawie umiera około 20 tys. ludzi!
Ale to nie koniec, bowiem uprawa bawełny to zaledwie początek jej przygody z chemią. W dalszym etapie przechodzi ona mycie, wybielanie, farbowanie. W procesach tych używa się: toksycznych barwników, formaldehydu, chlorowych wybielaczy i parafin. Według raportu Action Aid do wyprodukowania jednego T-shirtu zużywa się około 20 l wody. Do środowiska wraca około 20 proc. użytego do farbowania barwnika. Dlatego okoliczna ludność często cierpi na niedobór wody pitnej, a rocznie do wód gruntowych dostaje się ponad 40 tys. ton często żrących i rakotwórczych substancji. A wszystko po to, by otrzymać ubranie, które na rozkład będzie potrzebowało nawet do 500 lat na wysypisku!

Bawełna ekologiczna

Tak nie musi być. Rozwiązaniem są produkty wytworzone z ekologicznej bawełny. Ekologiczne produkty przyjazne środowisku pochodzą wyłącznie z naturalnych nasion, a na ich metce widnieje napis: organic cotton.
W procesie takiej produkcji i przetwarzania nie używa się chemii. Nie występuje tu zagrożenie dla bioróżnorodności roślinnej i zwierzęcej, a zamiast pestycydów do ochrony roślin używa się naturalnych metod i substancji, choćby takich jak owadobójczy czosnek, kwas cytrynowy, papryczki chilli czy pożyteczne owady. Bawełnę tę zbiera się ręcznie, co powoduje wzrost kosztów pracy. Z drugiej strony to właśnie ręczne zbieranie powoduje, że jest ona czystsza od tej zbieranej maszynowo, gdyż nie dochodzi tu do zabrudzenia surowca olejem z nasion. W konsekwencji można ominąć chemiczny proces czyszczenia bawełny, który notabene uszkadza i osłabia włókna. Eliminuje się szkodliwe działanie środków barwiących, bo można używać tylko naturalnych substancji farbujących, takich jak glina, lub pozostawia się tkaninę w naturalnym odcieniu bieli, beżu czy brązu. Decydując się na odzież z ekologicznej bawełny, kupujemy ubranie z delikatniejszego włókna, niezawierające substancji uczulających. To szczególnie istotne to dla delikatnej skóry dzieci oraz osób dotkniętych alergią.
Z kolei oznaczenie fairtrade na metce da nam pewność, że ubranie wyprodukowane było przez zrzeszonych w spółdzielniach rolników, którzy uprawiając ekologiczną bawełnę i dostają za swoją pracę sprawiedliwą zapłatę. Fairtrade znaczy też, że bawełna podlegała ścisłej kontroli standardów ekologicznych.

Milena Nowak

Magazyn Vege to miesięcznik wydawany przez Fundację Viva propagujący nowoczesny, alternatywny styl życia, dbałość o naturę i zdrowie. Pismo dostarcza informacji dotyczących zdrowia i żywienia, przedstawia gwiazdy i autorytety, daje rady przydatne w codziennym życiu. Poruszane tematy to: imprezy i wydarzenia, wywiady z gwiazdami-wegetarianami, wege przepisy kulinarne, żywienie, etyka, sport, natura, medycyna naturalna, moda, kosmetyki, ekologia, ludzie i zwierzęta, ochrona środowiska i wszystko, co się z tymi tematami wiąże.

Bawełna ekologiczna - ile procent bawełny w bawełnie, 4.0 out of 5 based on 5 ratings