04.04
2011

Ekologiczne domy z gliny, czyli Mud Girls budują


Kilkanaście lat temu dziewczyny z Kanady założyły grupę Mud Girls, aby razem budować dla siebie domy. W kobiecym gronie i w zgodzie z naturą, bo budują głównie z surowców naturalnych (drewno, glina), jak i wtórnych (opony, butelki).

Choć przyzwyczajeni jesteśmy do myśli, że budowanie domu jest rolą mężczyzn, grupa dziarskich dziewczyn z Kanady pokazuje, że kobiety też potrafią. Domy i chatki projektowane przez Mud Girls budowane są z surowców lokalnych, bez konieczności dowożenia ich setki kilometrów. Do ulubionych należy ziemia układana (cob), czyli mieszanina piasku, gipsu, słomy i wody. Farby i tynki są także naturalne i własnej produkcji.

Kliknij, żeby zobaczyć jak budują MudGirls

Jeśli mówi wam coś termin earthship (samowystarczalne domy zbudowane z dostępnych na miejscu materiałów), to właśnie on najbardziej trafnie opisuje taki rodzaj budownictwa. Technika ziemi układanej nie ogranicza projektu do linii i kątów prostych. Wręcz przeciwnie – pozwala budować domy okrągłe lub o najwymyślniejszym kształcie. Wszystkie prace wykonuje kilkanaście kobiet, bez szefa i hierarchii, a komunikacja w grupie przebiega przy zastosowaniu Porozumienia Bez Przemocy (nonviolent communication). Mud Girls prowadzą także warsztaty z budowania naturalnych domów. Można je również wynająć do pracy na swojej budowie lub przy remoncie.

Jen Gobby, założycielka kolektywu, twierdzi, że impulsem do stworzenia Mud Girls była chęć przełamania stereotypu widzianego na każdej budowie: mężczyźni budują, a kobiety w tym czasie opiekują się dziećmi, sprzątają i gotują.

„Chciałam budować, chciałam polować, rąbać drzewo. Chcę czuć się silna, pełna mocy i wolności”

Po ogłoszeniu swojego pomysłu w lokalnej gazecie w grudniu 2004 roku, zgłosiło się do niej kilkanaście kobiet w różnym wieku. W ciągu pierwszych dwóch lat Dziewczyny z Gliny stworzyły kilkanaście drobnych konstrukcji – pieców, werand, straganów. Potem przyszła pora na mały domek wypoczynkowy, a następnie kolejne chatki, ziemianki i większe budowle. Przez kilka lat dziewczyny głównie uczyły się, jak i z czego budować, teraz to one uczą innych. Podczas warsztatów można uzyskać informacje także na temat alternatywnych technologii, permakultury, odzyskiwania wody deszczowej i szarej wody do ogrodnictwa, zrównoważonego rozwoju, Porozumienia Bez Przemocy, recyklingu, ziołolecznictwa, feminizmu, pracy grupowej, wegańskiego gotowania, uzdrawiania przez sztukę i zabawę oraz aktywizmu.

Kliknij, żeby zobaczyć zdjęcia domów

W jednej z ostatnich prac Mud Girls, która poświęcona była budowie domu dla twórcy strony internetowej tego szalonego kolektywu, wzięło udział 10 Mud Girls, 17 uczestników, trzy noworodki, cztery niemowlaki, dwoje starszych dzieci, pięć psów i dwa koty. Warsztaty trwały cały tydzień, co pozwoliło na ukończenie chatki w ¾. Materiały budowlane kosztowały mniej niż 2000 $ i w niemal 100 proc. były one naturalne lub pochodzące z recyklingu.

Mud Girls to inspirujący przykład działań opartych na konsensusie (mimo zdarzających się nieporozumień). Uczestniczki same przyznają, że dzięki wspólnej pracy tworzą coś w rodzaju plemienia i za każdym razem, kiedy prowadzą gdzieś warsztaty, wciągają do pracy okolicznych mieszkańców i dzieci, tworząc niepowtarzalną wspólnotę. Pokazują też, że niewielkim kosztem i w krótkim czasie można zbudować dom w naturalny sposób, unikając drogich technologii zanieczyszczających środowisko.

źródło:MudGirls

Ekologiczne domy z gliny, czyli Mud Girls budują, 4.3 out of 5 based on 6 ratings

Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.