16.03
2012

Ekologiczne sprzątanie – skuteczne, zdrowe, tanie


Starając się żyć ekologicznie, zwykle zapominamy o jednej kwestii. Choć kupujemy certyfikowane warzywa i owoce, segregujemy śmieci, używamy energooszczędnych żarówek, to wciąż większość z nas nie wie, jak bez pomocy detergentu pozmywać naczynia albo doczyścić piekarnik.

książkaDla wielu z nas cenne mogą okazać się porady naszych babć, których przygotowywane domowymi sposobami mikstury biją na głowę wszystkie proszki, płyny i mleczka. Jeśli jednak chcemy posiadać tę wiedzę skompensowaną, warto zaopatrzyć się w odpowiednie materiały. „Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio” oraz „Niezwykłe zalety zwykłej sody. Informacje, porady, przepisy to pozycje obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcą uniknąć nadmiaru chemii w swoim otoczeniu.

Bioporadniki, choć nowoczesne, bazują na tradycyjnych „przepisach” na sprzątanie naturalnymi środkami (takimi jak mydło, soda, ocet, sól, cytryna czy oliwa z oliwek). To ważne, bo mimo całego naszego ekologicznego podejścia zapominamy często, że do przestrzeni, w której żyjemy, sami wprowadzamy zbędne, często szkodliwe substancje w postaci chemicznych środków czystości*.

Detergenty – w czym tkwi problem?

Niestety większość detergentów zawiera w swym składzie listę substancji zarówno niebezpiecznych dla zdrowia, jak i dla środowiska (dlatego jeśli zdecydujemy się nadal używać detergentów, pamiętajmy, by zużywać ich mało – zawarte w nich środki chemiczne trafiają do ścieków, które zanieczyszczają rzeki i jeziora).  Warto dodać, ze sama produkcja płynów i proszków znacząco obciąża środowisko naturalne.

Detergentów używamy w nadmiernej ilości i niemal do wszystkiego. Dodatkowo każdy z kupowanych specyfików przeznaczony jest do innej czynności. Do standardowego sprzątnięcia kuchni i łazienki potrzebujemy zatem przynajmniej kilku opakowań najróżniejszych detergentów. Do sprzątania rzadko też używamy rękawic – a przecież chemia zawarta w kupowanych przez nas proszkach dostaje się do organizmu właśnie przez skórę. Jak pisze autorka: „Ekologicznego sprzątania…”

„Wchłaniamy ją [chemię] także do płuc oraz przez śluzówki oczu. Substancje chemiczne kumulują się także wewnątrz organizmu ludzkiego i mogą po dłuższym czasie wywoływać problemy zdrowotne. Obecnie prowadzi się badania nad tym, na ile chemiczne produkty do sprzątania są odpowiedzialne za różnego rodzaju uczulenia, długotrwałe podenerwowanie, alergie, problemy z oddychaniem, problemy z trawieniem, zaburzenia hormonalne”.

książkaW ramach alternatywy możemy oczywiście kupować ekologiczne środki czystości. Jednak i ten wybór ma swoje wady – takie produkty są zwykle droższe od klasycznych odpowiedników. Pozostaje nam zatem środki do sprzątania „stworzyć” samodzielnie. Ich wykonanie wcale nie jest tak czasochłonne, jak nam się może wydawać. Większość potrzebnych składników i tak mamy już w domu.

Co by nie mówić, na pewno warto używać samodzielnie przygotowanych środków ekologicznych przynajmniej z 3 powodów: ponieważ są proste, skuteczne i tanie.

*Na podstawie:

“Ekologiczne sprzątanie. Skutecznie, zdrowo, tanio”
Autor: Urszula Giercarz, Wydawnictwo Biobooks

“Niezwykłe zalety zwykłej sody. Informacje, porady, przepisy”
Autor: Alessandra Moro Buronzo, Wydawnictwo Biobooks