10.01
2012

Emmaus i pierwszy sklep charytatywny na Pradze


W Warszawie powstał sklep charytatywny. Jego idea opiera się na tym, że można tu kupić za małą cenę używane przedmioty takie jak książki, meble, ale też ubrania czy AGD.

Podobne sklepy nie są nowością np. w Wielkiej Brytanii. Tam też powstało określenie na urządzanie całego mieszkania w sklepach charytatywnych – thrifting (ang. thrift – oszczędność).
W Polsce podobne sklepy istnieją już m.in. w Lublinie, Nowym Sączu i we Wrocławiu. Powstały one dzięki stowarzyszeniu Emmaus (wspólnota charytatywna założona w 1949 r. we Francji) i funkcjonują dzięki pracy m.in. osób bezdomnych czy niepełnosprawych.

Na czym polega sklepowisko?

Jak piszą pomysłodawcy sklepu „pewnie każdy może znaleźć u siebie coś zbyt dobrego, żeby to bez żalu wyrzucić. Innym mogłoby się to spodobać i przydać. W Emmaus pomagamy takim rzeczom znaleźć nowych właścicieli. Po rzeczy duże lub liczne przyjedziemy sami”.

sklep charytatywnySklepowisko Emmaus to także miejsce, gdzie można kupić rzeczy „unikatowe, potrzebne, nietypowe, używane, ale niezużyte”. Wszystko za symboliczną cenę, dzięki której możemy włączyć się w działania społecznie użyteczne.
Dzięki temu, że praca społeczna jest w Emmaus okresem przejściowym, wiele osób może wyjść z sytuacji kryzysowej – cały zysk ze sprzedaży jest przeznaczony na pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem.
Miejsce: ul. Grajewska 6, Warszawa
Sklep jest czynny w godz. 10-18 (pon.-pt.) i od godz. 11 do 15 (sob.).
Więcej na Emmaus.org.pl.

Źródło: Gazeta.pl