01.10
2016

Jesienny detoks


Jesień to doskonała pora na oczyszczenie organizmu – trzeba przygotować się przecież na długie zimowe miesiące. Właściwy detoks wzmocni też naszą odporność w walce z wszechobecnymi wirusami.

To, że potrzebujemy oczyszczenia, nie zawsze jest od razu jasne. Czasem zupełnie osobno walczymy z objawami zmęczenia, osłabieniem, niedoskonałościami skóry lub alergiami, nie zdając sobie sprawy, że o wiele lepiej byłoby bardziej holistycznie potraktować nasze ciało.
Czym jest oczyszczanie organizmu? To pozbywanie się z naszego ciała toksyn, które się w nim zgromadziły. Te szkodliwe substancje mogą pochodzić z tego, co jemy, z kosmetyków (konserwanty), których używamy, lub być zależne od środowiska, w którym żyjemy (spaliny, smog). Mogą też powstawać w wyniku stresu lub choroby i stopniowo zatruwać nasz organizm. Należy je więc zneutralizować i pozbyć się ich, zastępując je wartościowymi składnikami odżywczymi.

Jeść na bogato

Detoks nie musi (a nawet nie może) oznaczać głodówki. Najlepiej zacząć go od stopniowych zmian w diecie. To, co przyjmujemy do naszego organizmu, powinno być dla niego jak najlepsze – należy więc wyeliminować papierosy, przyjmowany w ekscesywnych ilościach alkohol czy tzw. junk food. Zamiast nich warto przyjmować orzechy, brązowy ryż, kasze (w większości nie mają one glutenu!), czosnek, imbir, cynamon, zielone warzywa (jak szpinak, fenkuł, brukselka, karczochy czy jarmuż), buraki oraz jabłka.

Pić do woli

Aby właściwie oczyścić swoje ciało od środka, należy też znacząco zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, przede wszystkim wody – aby nasze ciało działało sprawnie, codziennie musi dostać dwa litry dziennie. Picie wody można uzupełnić o picie ziołowych herbat, które mają działanie oczyszczające i wspomagają działanie wątroby, takie jak herbata z dodatkiem ostropestu, łopianu czy korzenia mniszka lekarskiego.

Masować i czyścić

Nie można zapominać też o właściwym i kompleksowym oczyszczaniu i pielęgnacji ciała. Najważniejsze jego zadanie to pobudzenie układu limfatycznego, by sprawniej pozbywał się toksyn z organizmu. Taki efekt można osiągnąć, używając szczotki do masażu ciała lub (to opcja dla osób z bardziej wrażliwą skórą) do stosując do mycia glinkę rhassoul. Glinka przejmuje z naszego ciała wszystko to, co zbędne, i bardzo silnie oddziałuje na naczynia i przewody limfatyczne – dlatego przy pierwszym zastosowaniu pojawia się zaczerwienienie skóry.

Biegać, skakać, latać, pływać

Kolejną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jeśli chcemy oczyścić nasz organizm, to regularne ćwiczenia. Nic bowiem nie pobudza wszystkich jego funkcji (także tych związanych ze wspomnianym już układem limfatycznym) bardziej niż jazda na rowerze, bieganie czy wizyta na basenie.


Newsletter Ulica Ekologiczna

Jesienny detoks, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Hoduje warzywa, gotuje, piecze, w przerwach pracuje jako organizatorka wydarzeń kulturalnych i tłumaczka. Fanka wszystkiego, co eko.