02.08
2013

Miejska plaża w Madrycie promuje jazdę pociągiem


29 lipca na Plaza de Callao w centrum Madrytu powstała plaża. Na 72 metrach kwadratowych wysypano piasek, rozwieszono hamaki i ustawiono leżaki. Przewijające się przez plac tłumy ludzi mogą się teraz na chwilę zatrzymać, schronić w cieniu parasola, wziąć udział w jednym z zaplanowanych w tym miejscu eventów, może nawet wygrać pobyt w hotelu na Costa Blanca czy wejściówkę na imprezę muzyczną w Banidorm – jednej z najsłynniejszych miejscowości turystycznych w regionie Alicante.

Miejska plaża powstała z inicjatywy samorządu, który w ten sposób chce promować wśród mieszkańców Madrytu spędzanie wolnego czasu na południowych plażach i przy okazji nowo otwartą linię szybkiego pociągu AVE na trasie Madryd-Alicante. Kampania, która oprócz otwarcia miejskiej plaży obejmowała również działania w mediach społecznościowych i stoisko informacyjne na głównym madryckim dworcu, skierowana do ludzi młodych i rodzin z dziećmi przyniosła bardzo dobre rezultaty. Pociąg jeździ średnio z 87% obłożeniem, nierzadko trzeba podwajać ilość wagonów. Jest do dokonały przykład na to, że skuteczna kampania promocyjna nie musi być oparta o nie ekologiczne ulotki i oszpecające przestrzeń miejską bilboardy. Działania na rzecz zmęczonej miejskim upałem lokalnej społeczności mogą dać bardzo dobre rezultaty.


Monika Burakowska – na co dzień studentka geoinformacji i wzornictwa. Wegetarianka z 10-letnim stażem. Po godzinach zgłębia zasady zdrowego odżywania, tajniki ekologii, ochrony środowiska i świat ekodesignu. Autorka bloga ZielonaWśródLudzi.blogspot.com.