19.01
2013

Nastolatki są genialne


Niedawno świat obiegła informacja o nastolatkach z Nigerii, które wymyśliły generator prądu na mocz. Nie minęło nawet kilka miesięcy, a kolejna dziewczyna, której do pełnoletności brakuje jeszcze 4 lata, zadziwiła naukowców swoim pomysłem.

Deepika Kurup to nieprzeciętna czternastolatka. Po tym jak, podczas wakacji w Indiach zobaczyła małe dzieci, które piją wodę z kałuży, młoda pasjonatka nauki, postanowiła przyczynić się do poprawy ich sytuacji. Po przeprowadzeniu wielu badań, zbudowała na własnym podwórku, zasilany energią słoneczną, niedrogi i skuteczny system oczyszczania wody, za który otrzymała nagrodę przyznawaną młodym naukowcom w wysokości 25 tys. dolarów.

To działa!

Deepika spędziła trzy miesiące testując swój wynalazek pod okiem naukowców w oczyszczalni ścieków w rodzinnej miejscowości Nashua. System opracowany przez nastolatkę jest nieskomplikowany i przede wszystkim tani, dlatego może zdać egzamin nawet w najbiedniejszych krajach – szybko eliminuje szkodliwe bakterie w zanieczyszczonej wodzie, uzdatniając ją do picia. Słoneczna oczyszczalnia wody polega na ekspozycji tlenku tytanu oraz tlenku glinu na światło. W wyniku specyficznych reakcji chemicznych, które w rezultacie zachodzą w oczyszczanej wodzie, liczba bakterii E. coli w ciągu zaledwie 8 godzin maleje do minimum. W ciągu godziny natomiast można obniżyć poziom błękitu metanu, utleniając go dużo szybciej niż konwencjonalnymi metodami.

Niech skorzystają najbardziej potrzebujący

W odróżnieniu od większości metod oczyszczania wody, które polegają na wykorzystaniu lamp UV (wymagających energii elektrycznej), drażniących chemikaliów czy kosztownych systemów filtracyjnych, wynalazek Deepiki, zbudowany z kilku szklanych baniek, kosztuje zaledwie pół centa za gram. Teraz Kurup, zamierza opatentować swoje urządzenie i rozpocząć jego rozpowszechnianie non profit w krajach rozwijających się – począwszy od Indii, skąd pochodzą jej rodzice. Chce na ten cel przeznaczyć część swojej wygranej.

Nastolatki są genialne, 5.0 out of 5 based on 5 ratings


Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com