29.01
2013

Niech żyją!


Dlaczego poluje się na ptaki? Rzadko dla mięsa. Częściej niestety dla sportu! „Niech Żyją!” to kampania o wprowadzenie zakazu polowań na dzikie ptaki.

Kaczka krzyżówka, czernica, cyraneczka, głowienka, łyska, gęgawa, gęś zbożowa, gęś białoczelna, gołąb grzywacz, jarząbek, bażant, słonka i kuropatwa – to 13 gatunków dzikich ptaków, które znajdują się na liście zwierząt łownych.

Celem inicjatywy „Niech Żyją!” jest doprowadzenie do zmiany Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 marca 2005 i skreślenie 13 gatunków dzikich ptaków z listy zwierząt łownych. Obrońcy ptaków dysponują mocnymi argumentami, potwierdzonymi licznymi badaniami naukowymi. Nie ma wątpliwości, że polowanie na ptaki nie znajduje współcześnie żadnego uzasadnienia.

Mocne argumenty

Oto lista tylko niektórych argumentów przeciwko strzelaniu do dzikich ptaków, które obalają wiele mitów na ten temat:

  • ptaki nie powodują liczących się szkód w uprawach rolnych
  • mają swoich naturalnych drapieżników
  • mięso pozyskiwane z dzikich ptaków nie ma żadnego znaczenia ekonomicznego
  • w wyniku polowań na ptaki łowne zabijane są także gatunki objęte ochroną ścisłą (co często wynika z nieznajomości gatunków dzikich ptaków przez myśliwych)
  • podczas polowań na ptaki następuje wprowadzenie do środowiska dużych ilości ołowiu (strzały śrutem), które kumulują się przez lata, stanowiąc zagrożenie ołowicą, zarówno dla człowieka, jak i dla dzikich zwierząt, w tym gatunków objętych ochroną ścisłą

Sport zwany zabijaniem

Co gorsza wielu myśliwych strzelających do ptaków robi to dla sportu, porzucając martwe zwierzęta w zaroślach lub zakopując je w polu. Strzelanie do ptaków dozwolone jest jedynie wtedy kiedy znajdują się one w locie, więc tym bardziej przez wielu myśliwych polowanie na ptaki traktowane jest jak sportowe wyzwanie.

Strona kampanii „Niech Żyją!”: Niech Żyją.pl

Petycja: www.petycje.pl

Niech żyją! , 5.0 out of 5 based on 1 rating

Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com