01.08
2011

Port Lotniczy Lublin SA pomaga odbudować kolonię susła perełkowanego


Dzięki trwającej ponad dwa tygodnie akcji lubelska kolonia znacząco się powiększyła. 150 nowych susłów zostało tu przesiedlonych z rezerwatu przyrody „Popówka” na Zamojszczyźnie.

Trawiasta część powstającego Portu Lotniczego objęta jest ochroną Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Żyjąca na tym terenie od niemal 30 lat kolonia susła perełkowanego każdego roku jest dwukrotnie liczona.

Po badaniach przeprowadzonych wiosną 2011 roku okazało się, że na terenie zielonej płyty lotniska zostało jedynie kilka osobników. Bez szybkiej pomocy kolonia nie miałaby szans na odrodzenie. Nie mogliśmy do tego dopuścić. Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska oraz Instytutem Ochrony Przyrody PAN niezwłocznie zaaranżowaliśmy przeprowadzkę susłów z zamojskiego rezerwatu. Mam nadzieję, że teraz nasze susły będą się tu dobrze czuły.

– Grzegorz Muszyński prezes Zarządu Portu Lotniczego Lublin SA.

Akcję prowadził zespół naukowców pod kierownictwem dra Stefana Męczyńskiego, badania genetyczne prowadziła dr Aleksandra Biedrzycka, a całość reintrodukcji korodował Krzysztof Próchnicki – ekspert RDOŚ. Nowe susły zostały przeniesione z zamojskiego rezerwatu przyrody „Popówka”.  Zwierzęta najpierw były odławiane w pułapki i tego samego dnia były przewożone w klatkach na teren lotniska. Przez ponad dwa tygodnie udało się przenieść 150 susłów.

Koszty przedsięwzięcia pokryła spółka Port Lotniczy Lublin SA.

źródło: materiały prasowe