24.04
2013

Poznaj właściwości lnu


Len to tkanina, wytwarzana z czystej przędzy lnianej, której historia sięga 7500 r. p.n.e.! Lniane tkaniny były używane już w starożytnym Egipcie i na Bliskim Wschodzie. Jej unikalne właściwości, sprawdzone przez wieki, sprawiły, że do dziś na całym świecie jest bardzo wysoko cenionym materiałem.

W zależności od przeznaczenia, wytwarza się różne rodzaje płótna – od dekoracyjnych, przez te, wykorzystywane w branży odzieżowej, aż po płótna przemysłowe.

Co właściwie sprawia, że len posiada tak szerokie zastosowanie?!

Do właściwości lnu zalicza się:

  • dużą odporność na tarcie i rozciąganie;
  • wytrzymałość (wręcz niezniszczalność);
  • działanie antybakteryjne i antyalergiczne (tkanina doskonała dla alergików);
  • przewiewność, brak efektu elektryzowania;
  • wysoka higroskopijność (wchłanianie wilgoci);
  • biodegradowalność.

A jakie są plusy i minusy lnu?!

Niewątpliwą zaletą, oprócz tych wymienionych powyżej, jest łatwość w pielęgnacji. Z biegiem czasu, wraz z praniem i prasowaniem lniana tkanina staje się bardziej miękka i przyjemna w dotyku.

Ekologia to jest to! Włókna lnu nie zawierają żadnych szkodliwych dla człowieka (i produktów spożywczych) domieszek, tkanina jest przyjazna dla środowiska oraz biodegradowalna.

Jedynym minusem, wymienianym głównie przez Panie, noszące ubrania z lnu, jest ich podatność na gniecenie. Len należy do tkanin o niewielkiej sprężystości, co sprawia, że niełatwo powraca do pierwotnego kształtu. Problem można rozwiązać poprzez prasowanie tkaniny wtedy, gdy jest ona jeszcze lekko wilgotna.

Poza tym len świetnie znosi wysokie temperatury, wodę i słońce. Świetnie sprawdza się w formie worków do przechowywania chleba. O niewielu tkaninach można powiedzieć, że jest ona „nie do zdarcia”. Doceńmy to!

źródło: Ale Worek!

Poznaj właściwości lnu, 5.0 out of 5 based on 1 rating