11.01
2013

Recycled Orchestra


Muzycy z tej orkiestry nie kupili swoich instrumentów w najlepszych sklepach muzycznych, ale zrobili je własnymi rękoma z tego, co znaleźli na… wysypisku śmieci. Co zdumiewające, muzyka tworzona przez nich na instrumentach z recyclingu nie różni się od koncertów wykonywanych przez najlepsze orkiestry symfoniczne.

Paragwajczyk Favio Chávez jest pomysłodawcą ekologicznej inicjatywy jaką stanowi The Recycled Orchestra. Wraz z młodymi ludźmi z niewielkiej paragwajskiej wioski Cateura, przemienili nikomu niepotrzebne przedmioty na klasyczne instrumenty muzyczne – wiolonczele, skrzypce, gitary i inne. Zrobili je z puszek po olejach, słoików, widelców, a nawet ze stalowych beczek. Favio, założyciel orkiestry i jej dyrygent, wykorzystał podstawowe stolarskie umiejętności aby skonstruować dla swoich muzyków instrumenty charakteryzujące się bezbłędnym brzmieniem, jak gdyby wykonane były z najlepszej jakości drewna i innych kosztownych materiałów.

Wkrótce będzie można obejrzeć pełnometrażowy film dokumentalny zatytułowany „Landfill Harmonic” opowiadający o tej niezwykłej 30-osobowej orkiestrze. Film przedstawia niezwykłą historię grupki dzieci z Cateura, które na instrumentach z recyklingu wyczarowują kojącą muzykę klasyczną. Dziecięca orkiestra planuje koncerty poza granicami kraju. Część instrumentów zostanie też wystawiona w muzeach.

Film (zapowiedź): Landfill Harmonic


Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com