26.12
2013

Reduce – Reuse – Regift!


I po Świętach…

A statystyczny Polak wydał w tym roku na prezenty ok. 400zł. I prawie co drugi prezent był nietrafiony…

Oczywiście wszyscy wiedzą, że najważniejsza jest intencja, dlatego kindersztuba nakazuje każdy prezent przyjąć i uprzejmie podziękować. Jednak chyba każdy przynajmniej raz w życiu przeżył rozczarowanie, odpakowując prezent pod choinką…

Jeśli zdarzyło się wam to także w tym roku, to nie musicie dyskretnie wyrzucać nietrafionych podarunków na śmietnik, ani chować ich w głębi szafy. Jest jeszcze rozwiązanie zwane „ponownym obdarowaniem” (ang. re-gift). Zatem skoro mimo najszczerszych chęci nie jesteście w stanie polubić kolejnego szalika w paski, ani przygarnąć za dużej piżamy z pieskiem Snoopym, to spróbujcie podarować to komuś, kto potrzebuje szalika lub uwielbia Fistaszki. Takie wyjście z sytuacji stosuje aż 17% Polaków. Jeśli jednak ten sposób wydaje się wam zbyt ryzykowny (wszak ostatnią rzeczą, jakiej pragniecie, jest urażenie darczyńcy), to możecie spróbować sprzedać lub wymienić niechciany prezent. O dziwo takie rozwiązanie nie jest tak popularne jak ponowne obdarowywanie, wybiera je tylko 8% Polaków. Ale statystyki portali aukcyjnych co roku zauważają wydatny wzrost aukcji w popularnych kategoriach prezentowych (książki, płyty) właśnie na przełomie grudnia i stycznia.

Jeśli natomiast wolicie się wymieniać, to możecie zorganizować prezentowego swapa wśród znajomych (np. na Sylwestra) lub założyć stosowny wątek na ulubionym internetowym forum lub portalu społecznościowym. Możecie także zostać darczyńcami i po prostu oddać niechciane prezenty potrzebującym. Znaleźć ich można w każdym lokalnym ośrodku pomocy społecznej, jak również w internetowych serwisach typu “oddam/przyjmę/wymienię”. Jeszcze innym wyjściem jest przeznaczenie niechcianych podarunków na zbożny cel – np. aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy lub do sklepów charytatywnych.

Reduce – Reuse – Regift!, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.