19.10
2016

Rośliny pomocne w przeziębieniu


Jesień to wyzwanie dla odporności. Spadek temperatury, wiatr, deszcz sprawiają, że nasz organizm jest podatny na wszelkiego rodzaju przeziębienia. Gdy dopadnie nasz uporczywy kaszel, ból gardła lub katar, można spróbować pomóc sobie ziołami. To, jak wiele roślin ma właściwości wykrztuśne, napotne czy przeciwzapalne, jest zaskakujące. Przedstawiamy niektóre z nich – zarówno te mniej, jak i bardziej popularne.

 

rosliny-pomocne-w-przeziebieniu

 

Pierwiosnek lekarski

Przede wszystkim ma działanie wykrztuśne – polecany jest  na suchy, uporczywy kaszel, rozrzedza ilość śluzu produkowanego w drogach oddechowych, ułatwia odkrztuszanie. Pomaga także przy zapaleniach gardła i krtani oraz w zapaleniu oskrzeli.

Pamiętajmy, ze dziko rosnący pierwiosnek jest pod ochroną. Do celów leczniczych stosuje się pierwiosnek hodowlany.

 

Lipa

Lipa jest znanym środkiem napotnym, korzystnym w leczeniu przeziębień, angin, gryp oraz zapaleń oskrzeli i płuc.

 

Dziewanna wielkokwiatowa

To roślina, która także ma działanie wykrztuśne. Polecana jest jako lek zwiększający wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych i ułatwiający jego odkrztuszanie. Pomaga w przypadkach przeziębień przebiegających z chrypką, w katarze i przy uporczywym kaszlu.

 

Macierzanka piaskowa (cząberek)

Wyciągi z macierzanki są dobrym lekiem wykrztuśnym, zwiększającym produkcję śluzu i pobudzającym ruchy rzęsek nabłonka oddechowego. Garbniki i olejek eteryczny z macierzanki dezynfekują drogi oddechowe. Może być wykorzystywana w przypadku kataru.

 

 

Maliny

Owoce są znanym środkiem napotnym, używanym w czasie przeziębień, angin, infekcji bakteryjnych i wirusowych przebiegających z gorączką. Po wypiciu naparu lub soku z malin, po upływie pół lub całej godziny występuje obfite pocenie.

 

Podbiał pospolity

Liście podbiału są znanym od dawna i cenionym lekiem przy przeziębieniach, anginach, zapaleniach błon śluzowych jamy ustnej oraz w zapaleniach krtani. Osłaniają one błony śluzowe i zmniejszają ich podrażnienie w przeziębieniach, łagodzą uporczywy kaszel. Powodują zwiększoną produkcję śluzu w drogach oddechowych i pobudzają ruchy rzęsek nabłonka oddechowego, co ułatwia oczyszczanie i dezynfekcję dróg oddechowych. Ponadto związki czynne z liści podbiału działają rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli i ułatwiają przepływ powietrza w drogach oddechowych. Związki zawarte w kwiatach podbiału mają silniejsze działanie rozkurczowe na oskrzela niż liście.

 

Rumianek

Pomaga w leczeniu zapaleń gardła, angin, zapaleń zatok obocznych nosa.

 

Sosna zwyczajna

Działanie wykrztuśne mają pączki sosny. Substancje czynne w nich zawarte zwiększają ilość śluzu wytwarzanego w drogach oddechowych i ułatwiają oczyszczanie się oskrzeli.  Olejek sosnowy uzyskiwany z pączków także ma działanie wykrztuśne i bakteriobójcze. Może być używany do inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych.

 

Szałwia

Może być używana do płukania gardła przy anginach.

 

Wierzba biała

Ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe dzięki zawartości salicylanów. W przeziębieniach korę wierzbową można łączyć z owocami malin oraz witaminą C i owocami róży.

Warto przy przeziębieniu wspomóc się naturalnymi środkami. Pamiętajmy jednak, że w chorobie bardzo ważny jest odpoczynek, oszczędzanie się i wygrzanie w łóżku. Gdy objawy przeziębienia nie ustępują, należy wybrać się do lekarza.

 

Artykuł przygotowany przez aptekę internetową AMICA: https://apteka-amica.pl.