22.11
2017

Toaleta, luksus nie dla każdego


Nowe technologie mają wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia. Na każdym kroku dają nam komfort i wygodę, ułatwiają codzienne czynności. Nie jest inaczej w przypadku z pozoru tylko prozaicznych urządzeń, jakimi są toalety.

Wszyscy korzystamy z ubikacji każdego dnia. Coraz częściej wybierając toaletę do własnej łazienki mamy związane z nią konkretne oczekiwania. Urządzenia sanitarne mają być zgodne z naszym poczuciem estetyki, pasować o wystroju wnętrz, być wygodne i funkcjonalne. Producenci wyprzedzają nasze oczekiwania oferując nowe, atrakcyjne projekty wyposażone w coraz to nowe rozwiązania technologiczne. Podświetlenie, podgrzewana deska, zintegrowany bidet, ekologiczna spłuczka… Mamy w czym wybierać. Dostęp do standardowej toalety traktujemy jako coś oczywistego. Tymczasem wg danych UNICEF’u niemalże co drugi człowiek na świecie nie ma dostępu do ubikacji.

Śmierdzące tabu

Nawet w Europie historia miejskiej kanalizacji to historia ostatnich 150 lat.  Jeszcze w połowie XIX wieku regularne epidemie cholery powodowane załatwianiem się ludzi na ulicach, nieczystości płynące rynsztokami oraz wszechobecny smród nikogo nie dziwiły.  W dzisiejszych czasach zgodnie z definicją przyjętą przez ONZ, aby ustęp mógł zostać uznany za urządzenie sanitarne musi oprócz otworu w podłodze posiadać także zadaszenie. Trudno mówić o luksusie, jednak dla milionów ludzi na świecie jest to standard nieosiągalny.

Biedni mieszkańcy Indii, Chin, wielu krajów Afryki i innych ubogich rejonów świata nadal załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne pod gołym niebem. Problem ten w dużej mierze dotyczy przeludnionych miast w których brakuje infrastruktury sanitarnej, przez co lawinowo rośnie zagrożenie epidemiologiczne. W tej wstydliwej sytuacji każdy jak tylko może próbuje z godnością pozbyć się problemu – szukając ustronnych miejsc, wstrzymując się przez wiele godzin czy używając „fruwających toalet” czyli plastikowych torebek. Niewydolne systemy kanalizacji i brak oczyszczalni ścieków powodują, że znaczna część odchodów trafia do cieków wodnych, a epidemie cholery w wielu zakątkach świata nadal nie należą do rzadkości.

kąpiel

 

Skutki braku dostępu do toalety są odczuwalne na bardzo szeroką skalę. Na całym świecie ponad 100 mln ludzi każdego roku choruje na infekcje pasożytnicze, a biegunki spowodowane niezachowaniem podstawowych zasad higieny – braku dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych zabijają dziennie 5 tys. dzieci poniżej piątego roku życia.

Priorytetowymi działaniami organizacji humanitarnych jest zapewnienie mieszkańcom biednych regionów dostępu do wody pitnej której pozbawionych jest prawie 800 mln ludzi. Następnym krokiem jest budowa latryn oraz edukacja z zasad higieny o której wiedza jest zazwyczaj zatrważająco niska. Mieszkańcy krajów rozwijających się nie potrzebują luksusów, lecz podstawowych sanitariatów pozwalających z godnością załatwiać potrzeby fizjologiczne.

Problem nie całkiem odległy

Nie trzeba mieszkać w Indiach ani Chinach aby mieć utrudniony dostęp do urządzeń sanitarnych.  Również dla części Polaków toaleta i łazienka w mieszkaniu to luksus, a ich wyposażenie pozostawia wiele do życzenia.  Jeśli więc posiadasz własną łazienkę, doceń to. Żyjesz w lepszych warunkach niż połowa świata. Dbając o estetykę i funkcjonalność własnej toalety wybierz markę Roca, a przyczynisz się do poprawy sytuacji tych którzy nie mają tyle szczęścia. Roca poprzez działalność swojej fundacji We Are Water realizuje projekty mające zagwarantować dostęp do czystej wody oraz urządzeń sanitarnych w miejscach gdzie jest on szczególnie utrudniony. Fundacja promuje racjonalne gospodarowanie ograniczonymi zasobami wody i zrównoważony rozwój.

Każdego roku, 19 listopada przypada Światowy Dzień Toalet. Jest on doskonałą okazją nie tylko do uświadamiania problemu ograniczonego dostępu do infrastruktury sanitarnej na świecie, lecz również do podejmowania konkretnych działań. Mając to na uwadze, Roca Polska podjęła w tym roku współpracę z Fundacją Habitat for Humanity Poland której celem jest zapewnienie godnych miejsc do życia niezamożnym osobom zagrożonym wykluczeniem mieszkaniowym.  W ramach współpracy Roca przekazała na rzecz potrzebujących pakiety składające się ekologicznych rozwiązań sanitarnych, pozwalające na oszczędność wody oraz energii, które zostaną wykorzystane w ramach projektu HomeLab dającego osobom ubogim dostęp do wynajmu niedrogich mieszkań.

IMG_2114

 

Roca, to nie tylko funkcjonalne rozwiązania, świetny design i etyczna produkcja. To także nieustające dążenie do zagwarantowania każdemu człowiekowi prawa do korzystania z czystej wody oraz toalety – do godnego i zdrowego życia.