14.09
2011

Tydzień Zrównoważonego Transportu i Dzień bez Samochodu


Już w piątek zaczyna się kolejny Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, a jego częścią jest Dzień bez Samochodu. Po co nam takie święta?

samochodyWystarczy spojrzeć na zakorkowane ulice i samochody parkujące na chodnikach lub głęboko odetchnąć przy ruchliwej ulicy… Z raportu opracowanego przez Ministerstwo Środowiska wynika, że głównym powodem korzystania z samochodu jest wygoda (lub też wygodnictwo) i oszczędność czasu. Od komunikacji miejskiej kierowców odstrasza niski komfort jazdy oraz brak możliwości bezpośredniego dotarcia do celu. Paradoksalnie jednak kierowcy popierają wprowadzenie ograniczenia ruchu  w centrach miast. Prawie połowa z nich byłaby skłonna zrezygnować z jazdy na krótkich dystansach (do 5 km) ze względu na korzyści zdrowotne i finansowe. Nasuwa się pytanie, ile musiałby kosztować litr benzyny, żeby rzeczywiście tak się stało… Tymczasem zrównoważony transport oznacza nie tylko rezygnację lub ograniczenie jazdy samochodem, lecz także rozbudowanie sieci ścieżek rowerowych, parkingów, bezpiecznych chodników dla pieszych z podjazdami dla wózków, zintegrowaną komunikację miejską i międzymiastową, a także mało  popularny w Polsce carpooling i carsharing.

Z okazji zbliżającego się Tygodnia Zrównoważonego Transportu w wielu miastach Polski odbędą się przejazdy rowerowe (masy krytyczne) i inne imprezy dla mieszkańców. Aby przekonać kierowców do idei zrównoważonego transportu, niektóre miasta oferują całodniowe, bezpłatne przejazdy komunikacją miejską (za okazaniem prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego). Natomiast kolej Przewozy Regionalne Sp. z o.o. proponuje bezpłatny przewóz rowerów koleją w dniach 16-22.09.2011r. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie Nieprowadze.pl.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Efektywność energetyczna”.


Olga Szkolnicka jest autorką bloga Ekomania, czyli czemu tak a nie inaczej i tłumaczką języka czeskiego.