27.11
2013

Vegan Package Swap – ogólnoświatowa wegańska wymiana


Od marca 2013 r. weganie z całego świata mogą wymieniać się roślinnymi produktami dostępnymi w ich sklepach. Wszystko dzięki akcji Vegan Package Swap zorganizowanej przez portal All about vegan food.

Zasady są proste. Po wypełnieniu krótkiego formularza na stronie i mejlowym potwierdzeniu chęci wzięcia udziału w wymianie stajemy się częścią międzynarodowej społeczności dzielącej się wegańskimi dobrami z każdego zakątka Ziemi. Zanim jednak zaczniemy szykować paczkę, musimy poczekać na losowanie par, które odbywa się na początku każdego miesiąca. W zależności od zaznaczonych przy rejestracji opcji możemy wymieniać się z weganami z własnego kraju, kontynentu lub całego świata.

Przed rozpoczęciem zakupów warto skorzystać z formularza kontaktowego i zapytać, czy wylosowana dla nas osoba nie ma alergii pokarmowych oraz jakie są jej preferencje smakowe. Nie chcemy przecież obdarować czekoladą miłośnika słonych przekąsek lub zupką instant miłośnika zdrowego odżywiania. Wartość paczki, którą musimy wysłać w połowie miesiąca, powinna wynosić 15 euro (ok. 60 zł), koszty przesyłki uzależnione są od kraju, do którego wysyłamy paczkę, i wagi przygotowanych produktów. Do koperty warto włożyć wegańskie specjały polskich firm niedostępnych za granicą (np. przyprawy, suszone grzyby, suszone owoce, słodycze, słone paluszki) lub kosmetyki niezawierające surowców pochodzenia zwierzęcego i nietestowane na zwierzętach. W zamian za wysiłek włożony w przygotowanie paczki możemy spodziewać się podobnej przesyłki z wegańskimi pysznościami z odległego kraju.

Pod koniec miesiąca zostaniemy poproszeni o wystawienie oceny osobie, z którą się wymienialiśmy – w ten sposób organizatorzy zabezpieczają się przed naciągaczami. Jeśli uczestnik wymiany dostanie niską ocenę, może zostać wykluczony z następnego losowania. Chęć udziału w losowaniu możemy zgłaszać co miesiąc lub co kilka miesięcy.

Tak prezentują się ogólne zasady. A jak to wygląda z bliska?

W związku z tym, że przy rejestracji ograniczyłam możliwości losowania par do obszaru Europy, moją parą w październikowej wymianie została Emma z Wielkiej Brytanii. Po krótkiej wymianie wiadomości ustaliłyśmy, że Emma jest otwarta na moje propozycje i nie ma specjalnych próśb czy preferencji związanych ze swoją paczką. Ja poprosiłam o produkty nie zawierające pszenicy, raczej słodkie niż słone i w miarę możliwości uchodzące za zdrową żywność.

Skoro moja para nie określiła swoich preferencji smakowych, podczas przygotowywania paczki skupiłam się na produktach polskich producentów, których prawdopodobnie nie można znaleźć w Wielkiej Brytanii. Do pudełka wrzuciłam m.in mieszanki przypraw, czekoladę wykonaną z surowego kakao, suszone grzyby, zupę grochową i paluszki z sezamem. Niestety na polskim rynku trudno znaleźć odpowiednio oznaczone produkty dedykowane weganom. W związku z tym skład każdej wysyłanej przekąski czy przyprawy trzeba przeczytać dwa razy. Nie możemy wysłać nic, co w składzie zawiera żelatynę, mleko w proszku, jaja kurze w proszku, serwatkę czy ser żółty. Do paczki można również dołączyć pocztówkę lub list z pozdrowieniami i krótkim opisem produktów, które wybraliśmy dla naszej pary (zwłaszcza jeśli na opakowaniu nie ma składu w języku angielskim lub rodzimym dla osoby obdarowywanej). Jeśli waga kupionych przez nas produktów nie przekroczy 2kg, można je wysłać jako list, co pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach przesyłki.

Kilka dni po wysłaniu przesyłki do Emmy otrzymałam paczkę przeznaczoną dla mnie. Znalazłam w niej m.in. draże z białej czekolady (wykonane na bazie masła kakaowego), owsiane krakersy, czekoladowe batoniki, mieszankę kaszy, suszonych warzyw i strączków do przygotowania zupy, wegańskie kosmetyki, zdrowszą wersję zupki instant z pomidorami i płatkami komosy ryżowej oraz owocowe żelki. Ucieszyłam się, że Emma wzięła pod uwagę moje wskazówki. Od razu napisałam do niej krótką wiadomość z podziękowaniem. Po kilku dniach przyszła odpowiedź, Emma była bardzo zadowolona ze swojej paczki, najbardziej ucieszyła się z przypraw i czekolady. To była bardzo udana wymiana.

Let’s swap! Let’s go vegan!

Strona www projektu
Zdjęcia paczek można zobaczyć na facebookowym profilu akcji

Vegan Package Swap – ogólnoświatowa wegańska wymiana, 5.0 out of 5 based on 2 ratings

Monika Burakowska – na co dzień studentka geoinformacji i wzornictwa. Wegetarianka z 10-letnim stażem. Po godzinach zgłębia zasady zdrowego odżywania, tajniki ekologii, ochrony środowiska i świat ekodesignu. Autorka bloga ZielonaWśródLudzi.blogspot.com.