14.05
2013

Veronika Zapletalová – gość specjalny salonu Art.Upcykling.pl


Czeski fenomen budowania i urządzania domków letniskowych to ciekawy przykład upcyklingu. Dostrzegła i szeroko udokumentowała go Veronika Zapletalová, rzeźbiarka i fotografka mieszkająca w Pradze.

W obszarze jej zainteresowań od zawsze leżał krajobraz i zmiany, jakie w nim zachodzą na skutek działalności człowieka. Zaczynała od wykonywania obiektów, które aranżowała w plenerze, z czasem od tworzenia przeszła do obserwacji, przetwarzania i dokumentowania rzeźb istniejących już w przestrzeni.
W obszernym cyklu fotograficznym zatytułowanym Chatařství , opublikowanym w książce o tym samym tytule,  pokazała czeskie chaty – proste, tanie, wykonane z wszelkich dostępnych materiałów, prywatne domki stojące poza miastem.

To projekt nie tylko artystyczny, ale również socjologiczny. Odzwierciedla bowiem społeczne gusty i marzenia, pokazuje szczególny rodzaj romantyzmu, relacji człowieka z jego ziemią, przyrodą, pasję kreowania i manię majsterkowania.

Artystkę gościć będziemy na prezentującym projekt Chatařství spotkaniu autorskim, w czwartek 16 maja o godz. 17.00, w Rondzie Sztuki (Katowice).

***
Veronika Zapletalová – rzeźbiarka, fotografka, „wolny strzelec”.  Ukończyła praską VŠUP (Vysoká škola uměleckoprůmyslová) oraz Institut tvůrčí fotografie w Opawie. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Pradze oraz Historię Sztuki na Uniwersytecie Karola. Przebywała na stypendiach w Ecole Nationale des Arts Décoratifs w Paryżu, w Academie Beldeende Kunsten w Maastricht w Holandii, a także w stolicy Jordanii Ammanie w ramach programu Unesco – Aschberg. W swojej twórczości wykorzystuje malarstwo, rzeźbę i fotografię. Ważniejsze projekty:

– obiekty budowane w plenerze: Krajinky oraz seria gigantycznych, dębowych rzeźb przedstawiających robaki i insekty, umieszczonych w parku w miejscowości Slavičín;
– cykl Roureni, łączący malarstwo i fotografię;
– cykl fotografii  Auta, przedstawiający pojazdy wykonane metodą garażową;
– cykl fotografii Chatařství , wydany dodatkowo w formie albumu, prezentującego czeskie domki letniskowe.