30.01
2013

WWF: Wyślij rybę europosłom!


6 lutego odbędzie się posiedzenie Parlamentu Europejskiego, w trakcie którego zapadnie decyzja o  kształcie zreformowanej Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Niestety nasi europosłowie wydają się niezainteresowani tematem. Dzięki akcji WWF możesz im o tym przypomnieć! W końcu w ich rękach spoczywa los ryb, rybaków i konsumentów. Sprawa jest pilna, gdyż reforma WPRyb odbywa się tylko raz na dekadę, a jak spekulują ekolodzy, odbudowa zasobów ryb powinna nastąpić najpóźniej do 2020 roku.

Od wyników głosowania zależy los zagrożonych gatunków ryb i owoców morza. Niestety, zaledwie dwóch polskich europosłów zajęło pozytywne stanowisko w tej sprawie – Marek Gróbarczyk oraz Jarosław Wałęsa. Obaj są członkami Komisji Rybołówstwa PE. Inni polscy europosłowie zasiadający w Parlamencie Europejskim umywają ręce – zignorowali prośbę WWF o wyrażenie opinii na temat reformy WPRyb, albo oświadczyli, że nie zajmą się tą sprawą.

Ryby dają pracę

Według danych Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Żywienia i Rolnictwa (FAO), aż 87% wszystkich poławianych komercyjnie gatunków ryb jest przełowionych lub łowionych na najwyższym poziomie. Ekolodzy ostrzegają, że jeśli nic nie zrobimy w sprawie odbudowy przełowionych gatunków ryb, już w połowie tego stulecia, może ich zabraknąć. Wraz z rybami znikną setki tysięcy miejsc pracy – w sektorach rybołówstwa, przetwórstwa rybnego i pokrewnych.

Bank Światowy przeprowadził badania, które przyniosły ciekawe wyniki. Okazuje się, że gdyby odbudować 43 stada ryb do stabilnych poziomów oraz eksploatować je w sposób kontrolowany i zrównoważony, to liczba wyładunków zwiększyłaby się o 3,5 miliona ton rocznie. Pojawiłyby się też dodatkowe miejsca pracy – według obliczeń Banku Światowego – nawet 100 000.

Jeżeli chodzi o połowy polskiej floty, to na skutek odbudowy populacji ryb i owoców morza, mogą wzrosnąć nawet o 45 000 ton, a zyski od 10 do 20%.

Namaluj rybę i podpisz petycję

Organizacja WWF zainicjowała pomysłową akcję internetową. Na specjalnie stworzonej stronie każdy może namalować swoją rybę i wysłać ją polskim europosłom, podpisując jednocześnie petycję z apelem o głosowanie za prośrodowiskową reformą WPRyb. Należy pamiętać, że od tego jak zagłosują europosłowie, zależy los nie tyko ryb, ale także przyszłość sektora rybołówstwa i osób, które zawdzięczają mu swoje zatrudnienie.

Aby wysłać rybę europosłom wystarczy wejść na stronę www.wyslijrybe.wwf.pl, namalować rybę i podpisać petycję.

Źródło: WWF Wyślij rybę europosłom

WWF: Wyślij rybę europosłom!, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com