01.03
2013

Wyłącz się. Choć na jeden dzień


Nie wyobrażasz sobie dnia bez komputera i Internetu? Nawet po pracy nie przestajesz być online? Wyłącz się na jeden dzień, otwórz książkę, pobądź z rodziną, wybierz się na spacer i przekonaj się, ile przyjemności może dostarczyć bycie offline.

Nowojorska organizacja non profit Reboot od 2003 roku w każdy pierwszy weekend marca organizuje Dzień Odłączenia się (National Day of Unplugging). W ciągu jednej doby ochotnicy z całego świata pozbywają się swoich urządzeń mobilnych, wyłączają komputery i odbiorniki telewizyjne oraz składają publiczne deklaracje. W tym roku Dzień Odłączenia się rozpoczyna się 1 marca i trwa 24 godziny – od zachodu do zachodu słońca.

Na oficjalnej stronie Dnia Odłączenia się znajduje się wzór deklaracji, którą można wydrukować, wypełnić i zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie opublikować je w Internecie. Wystarczy dokończyć zdanie „Wyłączam się by…” („I unplug to…” w wersji angielskiej). Odpowiedzi są różne, łączy je jedno – niezależność od elektryczności, dostępu do sieci czy telefonu.

Dzień Odłączenia się jest następstwem projektu Sabbath Manifesto – adaptacji żydowskiego rytuału. Akcja ta wychodzi jednak daleko poza kontekst żydowski i mogą do niej dołączyć wyznawcy różnych religii czy poglądów. Na Sabbath Manifesto składa się 10 zasad:

  1. Unikaj technologii.
  2. Spędź czas z bliskimi.
  3. Zadbaj o zdrowie.
  4. Wyjdź z domu.
  5. Unikaj zakupów.
  6. Zapal świece.
  7. Pij wino.
  8. Jedz chleb.
  9. Wycisz się.
  10. Daj coś od siebie.

Tego roku do akcji włącza się również Polska. Krakowski klub Cheddar Cafe wraz z Festiwalem Kultury Żydowskiej zamierzają rozpropagować ten projekt w naszym kraju. Na stronie organizatora festiwalu można wydrukować deklarację w języku polskim.

Źródła:
http://www.sabbathmanifesto.org/
http://nationaldayofunplugging.com/
https://www.facebook.com/events
/552261078131148/

Wyłącz się. Choć na jeden dzień, 5.0 out of 5 based on 3 ratings

Monika Prucnel - z wykształcenia polonistka i socjolożka, z zamiłowania ekolożka, a na co dzień copywriterka. Od 2004 roku wegetarianka. Autorka bloga kulinarnego Vege-Kika.blogspot.com